ZE SVĚTA

Ženě s Usherovým syndromem říkali, že nebude moci na univerzitu

 

Lisa Halley s hluchoslepotou překonala a stále překonává spoustu překážek, které jí život připravuje. Nejen, že neslyší a postupně se jí zhoršuje zrak, navíc k tomu musí bojovat i s předsudky ostatních.

Diagnóza – Usherův syndrom

Lisa Halley (29 let) ze Skotska se narodila neslyšící. Když jí bylo 21 let, dozvěděla se, že má Usherův syndrom, který způsobuje částečnou nebo úplnou ztrátu zraku a sluchu. Lisu tato informace vyděsila. Celý život se považovala za hrdou neslyšící a diagnóza jako by všechno smetla ze stolu. V tu chvíli si neuměla představit, že by se někdy dostala na univerzitu a že by ji mohla dokončit.

Skotsko (tmavá oranžová) ve Velké Británii

Vodící pes Jumble

V době středoškolských studií se Lise zrak rychle zhoršoval. A to vedlo k tomu, že si v roce 2016 pořídila svého prvního vodícího psa – fenu jménem Jumble. Byl to také její vůbec první pes, kterého si pořídila. “Když jsem psa dostala, změnil se mi život,” sdělila Lisa. Fena Jumble byla nejen Lisinýma očima a ušima, ale byla také její nejlepší kamarádkou, která jí vrátila sebedůvěru.

Vodící pes je nepostradatelným pomocníkem

Útok v Glasgow

Před dvěma lety se Lisa s fenou Jumble stala terčem útoku asi dvanácti teenagerů, když se vracela do svého domu v Dundee (město ve Skotsku). Teenageři se jí posmívali a zkopali ji. Jak ležela vyděšená v silném dešti, začala Jumble hlasitě štěkat. Štěkot zaregistroval muž, který procházel kolem. Pomohl Lise postavit se na nohy a jít. Po tomto útoku se Lisa a také Jumble bály vycházet ven. Odborníci na vodící psy museli poté zhodnotit, jestli může být Jumble po této nepříjemné zkušenosti i nadále efektivním vodícím psem. Mezitím Lisa vycházela ven pouze se svojí mámou. Útok v Lise probudil strach. Do té doby považovala Glasgow za bezpečné místo a milovala ho. Po pár týdnech se z toho postupně dostala. Zůstala s fenou Jumble i nadále. ”Cítím se s ní mnohem bezpečněji,” řekla.

Ilustrační foto: Útok na ženu

Lisa a univerzita

Lisa připouští, že její diagnóza byla tenkrát těžko přijatelná, ale byla odhodlaná nenechat se tím zastavit, a univerzitu zkusit. Ne všichni ji totiž povzbuzovali. Několikrát jí bylo řečeno, že univerzita není vhodná pro lidi, jako je ona. To Lisu ale neodradilo – věděla, že to nebude snadné, ale také věděla, že to chce zkusit. Na univerzitu v Abertay se Lisa nakonec dostala. Fena Jumble jí vrátila sebedůvěru a inspirovala ji k napsání její disertační práce, která hodnotila vliv vodícího psa na duševní zdraví jeho majitele. Letos (2020) univerzitu absolvovala s titulem v psychologii. Vzdala hold své rodině, přátelům a zaměstnancům univerzity, kteří ji podporovali.

Skotská Univerzita Abertay

Lisa Halley:

“Bez ohledu na to, kdo jste, odkud jste nebo jaké postižení máte,
pokud máte sen, můžete toho dosáhnout.”

 

Zdroj, foto: Thecourier.co.uk, Stv.tv, Cs.wikipedia.org, Guidedogs.cz, Securitymagazin.cz, Abertay.ac.uk
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close