ZDRAVÍ: Mozková mrtvice

Víte, že mozkové příhody jsou v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí?

0

Co je to mozková mrtvice?

Mozková mrtvice je vlastně cévní mozková příhoda, ke které dochází tak, že přívod krve do určité části mozku se náhle zastaví nebo sníží. To způsobí, že mozkové buňky nemají dostatek kyslíku a dojde k jejich poškození či smrti. Odumření mozkových buněk způsobí většinou trvalé postižení.

Ilustrační obrázek – krevní sraženina ucpala cévu a způsobila mozkovou příhodu (Zdroj: Fnusa.cz)

Jak poznáme cévní mozkovou příhodu?

Je důležité všímat si varovných příznaků, které nás můžou upozornit, že dochází k mozkové příhodě. Čím dřív dokážeme mozkovou příhodu rozpoznat a postiženého člověka dopravit k lékaři, tím spíš můžeme zabránit fatálnímu či rozsáhlému poškození mozku. 

Mezi nejdůležitější příznaky patří níže uvedené body, které dohromady tvoří slovo FAST (v angličtině to znamená rychlost):

  • F: pokles ústního koutku (Face dropping)
  • A: slabost končetin (Arm weakness)
  • S: porucha řeči (Speech difficulty)
  • T: neztrácet čas a volat linku 155 (Time to call)
Metoda FAST (Zdroj: Fnusa.cz)

Jaké jsou rizikové faktory?

Cévní mozková příhoda má různé příčiny. Některé rizikové faktory můžeme sami snížit např. tím, že se budeme pravidelně hýbat a udržovat si váhu. Omezíme živočišné tuky, nebudeme to přehánět s alkoholem a nedoporučuje se kouřit.

Mezi nejčastější rizikové faktory patří:

  • vysoký krevní tlak
  • různá onemocnění srdce
  • vyšší hladina cholesterolu
  • cukrovka

V případě, že máme v rodině genetickou zátěž (v rodině se vyskytují mozkové mrtvice), tak se doporučují pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, případně u dalšího specialisty jako je kardiolog, obezitolog apod. Jedná se o tzv. primární prevenci. 

Je potřeba mít na paměti, že pokud dojde k mozkové mrtvici, je nejdůležitější poznat její příznaky, nečekat a okamžitě kontaktovat záchrannou službu.

 


Zdroj, foto: Fnusa.cz, Zdravi.euro.cz
Editor: Silvie Benešová

Back to top button