ZE SVĚTA

#WhereIsTheInterpreter – Kde je tlumočník?

Epidemie koronaviru přispěla ke zviditelnění palčivých témat, o kterých se před epidemií takřka mlčelo. V době krize se nejvíce projeví kvalita všech životních faktorů, včetně společenského přístupu k osobám se zdravotním postižením. Neslyšící Britka odstartovala ve Velké Británii kampaň s hashtagem #WhereIsTheInterpreter (= Kde je tlumočník?), čímž upozorňuje na nedostatečný přístup k informacím v britském znakovém jazyce.

Situace v Anglii

Zdá se, že situace v Anglii je horší než u nás nebo na Slovensku. Můžeme být možná pyšní na svou zemi, kde se podařilo dosadit simultánního tlumočníka do téměř všech důležitých live přenosů. V Anglii tomu tak není. Tlumočník není přítomen v živých přenosech a výstupech spojených s globální pandemií. Ačkoliv televize v Anglii obsahují přímé titulkování, titulky nejsou na dobré úrovni a také nejsou vhodné pro naprostou většinu osob se sluchovým postižením, kteří jsou odkázáni na britský znakový jazyk. Až  87 tisíc Britů se sluchovým postižením je ochuzeno o důležité informace v britském znakovém jazyce.

#WhereIsTheInterpreter

Hashtag #WhereIsTheInterpreter vznikl jako sociální veřejná kampaň, pomocí níž mají neslyšící lidé a lidé, kterým záleží na rovnocenném přístupu všech osob, sdílet svou nespokojenost se situací v zemích, kde nejsou zajištěny informace ve znakovém jazyce. Hashtag má apelovat na vládu a upozornit na neférový přístup, díky němuž jsou potlačována lidská práva uživatelů znakového jazyka, tedy osob se sluchovým postižením. Je potlačeno základní právo, a to právo na zpřístupnění informací v situacích ohrožujících život občanů. Samotný hashtag je anglický, ale je univerzální a aplikovatelný ve všech zemích. Pomocí tohoto hashtagu se dostanete blíže k situacím v jiných zemích. 

Petice

Autorka hashtagu Lynn Stewart-Taylor vytvořila v této době také petici pro zlepšení situace v Anglii. Podepsalo ji víc jak 15 tisíc lidí. Bohužel na tuto petici v Anglii nikdo z vlády nereagoval. Neslyšící aktivisté zahájili soudní řízení. 

Petice o tlumočení důležitých informací v TV

Proč je tak důležité dělat tuto kampaň?

Neslyšící uvízlí v karanténě jsou kvůli nedostatečnému přístupu k informacím ještě více izolováni, což vede k sociální/informační deprivaci, která se u nich může projevit úzkostí a větší potřebou se distancovat od společnosti. Je to děsivá životní situace, nemít informace ve vlastním jazyce a pociťovat osamělost silněji než před pandemií. Proto podporujme férový přístup a pomáhejme neslyšícím ve svém okolí. 

Lynn Stewart-Taylor

Vzkaz pro britského premiéra, v němž neslyšící Britové upozorňují na absenci informací v BSL

Zdroj, foto: Hearmeoutcc.com, Bbc.com, IG profil @Barbara.randuskova, IG profil @Hearmeoutcc, Twitter @jerseysnail
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close