WhatsApp – pozor na podvody

Chatovací aplikace WhatsApp je mezi uživateli oblíbená a má ji takřka každý. Málokdo však má aktivované zabezpečení, které je čím dál víc žádoucí zvláště v dnešní době plné rafinovaných podvodů a hackerských útoků právě přes platformu WhatsApp. Víte, jak jim zabránit?

1

WhatsApp

Mobilní aplikace WhatsApp vznikla v roce 2009 a je v současné době nejvyhledávanější chatovací platformou. Název aplikace vychází od anglického slangového výrazu „What’s up?“ (Co se děje?) a zkráceniny z anglického slova application (aplikace). Spojením těchto dvou částí “whats” a “app” vznikl příznačný název pro WhatsApp. Pokud máte v okolí lidi, kteří nejsou na Facebooku, tak jistě jsou na WhatsAppu. Profil na WhatsAppu je vázaný na telefonní číslo, čili lze komunikovat pouze s lidmi, které máte v telefonním seznamu. I tak Vám může přijít nevyžádaný obsah v podobě spamu nebo podvodu. Víte, jak jim zabránit?

WhatsApp v mobilu (Foto: Pixabay.com)

Jednoduché pravidlo

Pokud se Vám na WhatsApp ozve cizí číslo, s největší pravděpodobností se jedná o podvodníka. Jednoduše nereagujte. To znamená neodepisovat, neklikat na odkazy, ideálně nečíst zprávy a ani nezvedat cizí číslo = rovnou jej nahlásit a zablokovat.

Hacker (Foto: Pixabay.com)

Nová funkce na WhatsApp

WhatsApp nabízí novou funkci zvanou Ztišení neznámých čísel (Jak tuto funkci nastavit? Nastavení – Soukromí – Hovory – Ztišení neznámých volajících). Pokud si tuto funkci aktivujete, cizí volající se vám přes WhatsApp dovolá, ale hovor bude tichý. Hovor bude automaticky odmítnut a uloží se do historie hovorů. To znamená, že vy budete mít přehled o tom, kdo vám volal. Cizí číslo si budete moct ověřit. Vy se pak budete moct rozhodnout, zda zavoláte zpátky nebo číslo úplně zablokujete.

Užitečný web na neznámá čísla: https://www.vyhledatcislo.cz/ 

Divné zprávy od přátel?

Je dobré také nereagovat na divné zprávy od známých čísel. Může se totiž stát, že váš kamarád nebo někdo z rodiny se vám zničehonic ozve se žádostí o zaslání kódu či kliknutí na odkaz. Všechno se děje tak nečekaně a naléhavě. To pak znamená, že se podvodníci dostali do mobilu vašich blízcích a pak se takto snaží dostat k vám. Vždy, když si nebudete jistí, radši svým blízkým zavolejte a ujistěte se o tom, co vám posílají.

Pozor na podvody z internetových bazarů

Prodávate-li zboží na internetových bazarech typu Marketplace, Sbazar, Aukro, Vinted, Bazoš apod., buďte velmi obezřetní na zprávy od zájemců o vaše zboží. Můžete se stát snadno obětí podvodu. “(…) zpravidla vás prostřednictvím aplikace WhatsApp kontaktuje nějaký zájemce. Bude se chvíli ptát na stav zboží a podmínky prodeje, aby vám následně nabídl platbu prostřednictvím platební brány některé z kurýrních služeb – budete vyzváni k zadání platebních údajů z vaší platební karty, aby zájemce na váš účet uhradil cenu zboží.” 

Podvodná komunikace na WhatsApp (Foto: Dvojklik.cz)

Pozor na milostné podvody

Hledáte lásku na seznamovacích platformách? I zde byste měli být opatrní, protože můžete narazit na fenomén zvaný catfishing (milostný podvod). Seznámení probíhá na nějaké seznamovací aplikaci (Tinder, Badoo, eDarling aj.), ale pak se vaše čím dál osobnější komunikace přesouvá práve do prostoru WhatsAppu. Můžete se totiž zamilovat do člověka s falešnou identitou, který se bude snažit vás obalamutit s cílem získat od vás peníze nebo intimní materiály.

Pozor na milostné podvody na WhatsAppu (Foto: Dvojklik.cz)

Kyberbezpečnostní pravidla

  • průběžně aktualizujte operační systém svého mobilu
  • průběžně aktualizujte aplikace, které v mobilu máte, pouze přes oficiální obchody Google Play nebo App Store
  • nastavte si dvoufázové ověření na WhatsAppu (Nastavení – Účet – Dvoufázové ověření – Zapnout) a na všech jiných online účtech
  • nikdy neposílejte své osobní údaje lidem, které neznáte
  • nikdy nepřevádějte peníze na neznámé účty
  • nikdy nikomu nesdělujte ověřovací kódy
  • nikdy neklikejte na náhodné odkazy a ani neotvírejte přílohy ve zprávách od neznámých odesílatelů
  • banky nikdy neposílají zprávy na WhatsApp – kdybyste ji doslali, je to spam
  • doporučuje se také mít v mobilu aktivní antivirový program
Být obezřetný se vyplatí (Foto: Dvojklik.cz)

Zdroj, foto: Dvojklik.cz, Fonetech.cz, Smartmania.cz, Wikipedia.org
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button