Z DOMOVA

Výtěžek z prodeje kabelek pomůže neslyšícím rodičům

Kabelkový veletrh Deníku pomůže neslyšícím rodičům s léčbou jejich postižené dcery. Co je tento Kabelkový veletrh Deníku 2019? Kde byla tato akce? S čím výtěžek pomůže postižené holčičce? 

Kabelkový veletrh Deníku 2019

Pokud máte doma kabelku, kterou můžete postrádat, ale zároveň ještě může někomu posloužit, tak ji darujte charitativní akci Kabelkový veletrh Deníku. Kabelkový veletrh Deníku  je unikátní charitativní akce pořádaná v Olomouci. Výtěžek z prodeje použitých kabelek bude věnován na pomoc postiženým dětem. 

Letošní Kabelkový veletrh Deníku 2019 si vybral rodinu Pochopovou, přesněji jejich dcerku Leonku Pochopovou.

Kabelkový veletrh Deníku 2019

Leonka Pochopová

Leonka Pochopová se narodila předčasně v sedmém měsíci před patnácti lety do neslyšící rodiny. Den po porodu lékaři řekli její matce Bohdaně Pochopové, že se narodila s dětskou mozkovou obrnou, přesněji bilaterální formou s kvadrusymptomatologií (částečné ochrnutí všech čtyř končetin a částečné ochrnutí jedné poloviny těla) a uchopováním. Bohdana a její manžel byli z té zprávy v šoku. Dva měsíce Leonka pobyla v nemocnici. Rodiče Pochopovi mají ještě syna, který je o čtyři roky starší a ten je zcela zdráv. 

Rodina Pochopova

Krůček po krůčku

V nemocnici Bohdana a Leonka měly neustálou péči, jenže po propuštění domů jim začaly těžké chvilky. Bohdana musela učit Leonku, jak má sát z prsou, aby se najedla. Bohdana také musela pořád Leonku nosit, protože měla ochablé tělíčko. A navíc Leonce jedno oko ujíždělo, ale s tím jí pomohlo Středisko rané péče. Středisko rané péče jim poskytlo vibrační stimulaci očí a okluzor (prostředek k zakrytí oka). S Leonkou také jezdily na hipoterapii, tj. jízdu na koních. 

Mateřská školka

Jak Leonka vyrostla, rodiče ji dali do speciální mateřské školky pro postižené děti v Olomouci. Také s ní začali cvičit Vojtovu metodu ve středisku Corpus. Rodiče doufali, že pomocí těchto cviků se Leonka sama postaví na nohy a bude žít aspoň trochu plnohodnotný život.  Avšak Leonka musela podstoupit operaci kyčlí a šlach. Doteď se Leonka a její rodiče z toho vzpamatovávají, protože to byl velmi stresující zážitek.

Základní škola

Nyní Leonka dochází do deváté třídy na základní školu pro postižené Credo v Olomouci. Kromě docházení do školy ještě chodí na rehabilitaci v nově otevřeném Lokomočním centru Jitrocel. Toto centrum poskytuje komplexní a intenzivní terapii – neurorehabilitaci v oblečku Thera Suit v kombinaci s dalšími cviky. Díky této rehabilitaci má Lenka pevnější tělo. Rodiče by tuto léčbu nezvládli uhradit. kdyby se jim nedostalo pomoci od organizace Dobré místo pro život a různých nadací, atd.

Komunikace

Rodiče jsou neslyšící, otec je na tom se sluchem lépe, kdežto máma Bohdana spoléhá jen na odezírání. S komunikaci jim moc pomáhá jejich syn Petr, který je slyšící. Kromě Petra jim v komunikaci ještě pomáhá počítač a kamera. Leonka může psát jedním prstem. Dalšími pomocníky jsou i Skype a mobilní telefon. 

Závislá na pomoci druhých

Bohdana se o Leonku stará každý den, její manžel chodí do práce na dvě směny. Je zámečníkem. Leonka je na vozíčku, nechodí a je zcela odkázána na péči své neslyšící matky. 

Výtěžek z charity

Pochopovi doufají, že se jim povede získat dost peněz na uhrazení rehabilitace. Procedury stojí rodinu měsíčně 4 až 6 tisíc korun.  A navíc od roku 2020 bude nový ceník, takže procedury budou dražší. V čem je ta rehabilitace speciální a proč ji Leonka potřebuje? Speciální obleček umožňuje Leonce nácvik vertikalizace, samostatného sezení, zpevnění těla. Cvičení „v klecích“ pomáhá posilovat svaly, zpevnit celé tělo a také celou jeho koordinaci.

Leonka Pochopová
Leonka Pochopová

Pomoc Leonce a její rodině

Pokud chcete rodině pomoci, můžete jim poslat peníze na tento účet: 2600983900/2010, VS: 2009008. 

Zdroj, foto: Olomoucky.denik.cz, Jsemzolomouce.cz, Dobremistoprozivot.cz

Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close