ZE SVĚTA

Videoklip v jihoafrickém znakovém jazyce pro neslyšící

Když se řekne “písně pro neslyšící”, mnohým se to může zdát jako nesmysl – vždyť jak mohou lidé se sluchovým postižením poslouchat píseň? Ale to, že ji (ne všichni) neslyšící nemohou slyšet, neznamená, že ji nemohou cítit, vnímat hudbu jinak. Seznamte se s neslyšícím rapperem Glenem z Afriky.

Jihoafrická republika a lidé se sluchovým postižením

Sluchové postižení je jedním z nejvíce rozšířených postižení v Jihoafrické republice. Žije zde více než 4 000 000 lidí se sluchovým postižením. I přes takto vysoký počet nemají tito občané stejný přístup ke službám jako slyšící (lékařská pohotovost, hasiči…). Jižní Afrika každým rokem uznává “Měsíc Neslyšících”, kterým je září. Jacqui O´Sullivan, členka jihoafrické mobilní sítě MTN říká, že tato iniciativa nemůže stačit, a proto v MTN vytvořili projekt DefBars – hudební skladbu na zakázku, ve které se používá jihoafrický znakový jazyk (SASL). 

Stát Jihoafrická republika (zeleně zvýrazněný)
Jihoafrická mobilní telekomunikační společnost

Jihoafrický slyšící zpěvák – rapper LazarusMan

V první hudební skladbě v rámci DefBars figuroval slyšící rapper LazarusMan. Přednesl svůj “zpěv” ve znakovém jazyce, který se musel pro tento projekt naučit. Tímto projektem chtějí zvýšit povědomí o SASL a podpořit učení jazyka mezi posluchači. Všechny texty skladeb jsou naznakované a rozumí jim pouze ti, kteří umí znakový jazyk.

Slyšící zpěvák – rapper LazarusMan

Videoklip ve ZJ se slyšícím rapperem:

Jak vznikal videoklip se znakovým jazykem?

Hudební video natočilo jihoafrické studio Hey Papa Legend. Chtěli zajistit, aby vibrace z písničky slyšeli neslyšící Jihoafričané, a tak bylo hudební video natočeno ve spolupráci se školou pro neslyšící St. Vincent. Testovali tak, jestli jsou všechny znaky dobře pochopitelné pro neslyšící. Na videoklip se sypala pozitivní chvála od komunity neslyšících a společnost MTN se rozhodla, že vytvoří i druhou fázi DefBars.

Jihoafrický neslyšící rapper Glen

Po úspěšném přijetí videoklipu se slyšícím LazarusManem se rozhodli ve druhé fázi DefBars spojit síly s neslyšícícím rapperem Glenem. Skladba je tak autentičtější pro neslyšící komunitu v Jižní Africe. Cílem je propojit všechny Jihoafričany a umožnit jim vzájemné porozumění. Tyto skladby zdůrazňují potřebu všech Jihoafričanů pokusit se znakový jazyk naučit a přijmout neslyšící jako součást společnosti. 

Neslyšící rapper Glen

Videoklip ve ZJ s neslyšícím rapperem:

Z videí můžete vypozorovat jemné rozdíly v tom, jak hudbu interpretuje ve znakovém jazyce slyšící zpěvák LazarusMan a jak neslyšící rapper Glen. 

Tísňová linka pro neslyšící

Píseň a doprovodné video také slouží jako způsob, jak MTN informuje uživatele o své nouzové službě. Na konci videoklipu je informace o nouzovém kontaktu, na který se mohou neslyšící spojit, když potřebují pomoc (zavolat na jihoafrickou policejní službu, lékařskou pohotovost, požární službu).

Zdroj, foto: Htxt.co.za, Pressoffice.mg.co.za, Samusicnews.co.za, Cs.wikipedia.org
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close