Věznění neslyšících osob v České republice

Neslyšících vězňů je odhadem 600. Česká vězeňská služba nemá přesné údaje o celkovém počtu neslyšících vězňů, ale je jejich cílem naplnění komunikační přístupnosti vůči neslyšícím vězňům. Ve své zprávě věznice poskytla příklady praxe komunikace s neslyšícími vězni z Věznice Odolov, Věznice Rapotice, Pardubice či vazební věznice Hradec Králové.

1

Zpráva o věznění neslyšících osob 

Generální ředitelství Vězeňské služby České republiky vydalo nedávno zprávu na téma Věznění neslyšících osob, v níž pojednává o komunikačních přístupech vůči vězňům se sluchovým postižením. Zajištění plnohotného přístupu k informacím u této skupiny vězňů vnímají jakožto primární úkol k naplnění jejich práv a lidské důstojnosti. Dále je to také stěžejní krok „pro jejich úspěšnou rehabilitaci a reintegraci do společnosti po propuštění.“

Ilustrační obrázek – vězeň (Foto: Pixabay.com)

Počet neslyšících vězňů

Neslyšících vězňů v českých věznicích je odhadem 600, ale nejsou to přesné údaje. Vězeňská služba ČR totiž nedisponuje přesnými statistikami. Odhadované číslo se zdá být vysoké, ale musíme brát v potaz, že do skupiny sluchového postižení řadíme široké spektrum osob – osoby s různým typem nedoslýchavostí, ohluchlé, s kochleárním implantátem apod. Počet neslyšících s velkým N nebo uživatelů českého znakového jazyka v českých věznicích je nízký.

Ilustrační obrázek – vězeň (Foto: Pixabay.com)

Příklady praxe s komunikací neslyšících věznů

Věznice Odolov

Ve věznici Odolov, která se nachází nedaleko Trutnova, vykonávali trest odnětí svobody dva neslyšící muži. Začlenění do kolektivu bylo snadné, komunikace se zaměstnanci věznice fungovala na bázi odezírání, upřesnění informací proběhlo písemně. Výhodou bylo, že další spoluvězeň uměl znakový jazyk díky svému bratrovi, takže se tito neslyšící vězni necítili v kolektivu vyčleněni. Jeden z nich vykonával ve věznici práci coby pánský kadeřník a díky pracovní činnosti se mohl zúčastnit extramurálních akcí (stříhání mimo areál věznice). Komunikace s jejich blízkými probíhala přes internetové volání (místo klasického telefonování).

Věznice Odolov (Foto: Vscr.cz)

Věznice Rapotice / Pardubice

V dalších věznicích v Rapoticích (u Brna) nebo v Pardubicích řada vězňů využívá komunikaci přes skype. Ve věznici Rapotice pracuje sociální pracovník, který ovládá komunikaci v českém znakovém jazyce. V této věznici jsou neslyšící vězni, kteří se se zaměstnanci dorozumívají gestikulací či písemně. Na soudních jednáních využívají soudního tlumočníka.

Věznice Rapotice (Foto: Vscr.cz)

Vazební věznice Hradec Králové

Ve vazební věznici Hradec Králové byl umístěn neslyšící vězeň, který komunikoval výhradně českým znakovým jazykem. S ním využívali při komunikaci tlumočníka českého znakového jazyka. Obviněný dostal podpůrnou péči ze strany dobrovolníků z organizace pro neslyšící.

Vazební věznice Hradec Králové (Foto: Vscr.cz)

Věznice Plzeň 

V plzeňské věznici je  momentálně umístěn neslyšící vězeň s kochleárním implantátem, který se kvůli dysartrii (porucha řeči se špatnou artikulací) dorozumívá se zaměstnanci pouze odezíráním nebo psaním.

Věznice Plzeň (Foto: Vscr.cz)

Zdroj, foto: Vscr.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button