Z DOMOVA

Velikonoce jsou jedním z nejradostnějších svátků v roce

Slaví se v Čechách i v zahraničí a každá země má své vlastní velikonoční tradice.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Oslavuje se, že Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Ale před tím jsou ještě dny, které souvisí s Ježíšem Kristem. Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu, který za 30 stříbrných zradil Ježíše. Zelený čtvrtek je dnem připomínky poslední večeře Ježíše Krista s jeho apoštoly. Velký pátek připomíná den, kdy byl Ježíš Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. V neděli je Boží hod velikonoční, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista  Na Pondělí velikonoční se připomíná setkání vzkříšeného Ježíše s jeho učedníky.

Velikonoce jsou „pohyblivý svátek“ – to znamená, že svátek nemá pevné datum, datum se rok od roku mění. Velikonoce se slaví v rozmezí od 22. března do 25. dubna.

Velikonoce jsou také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Lidé uklízeli, vymetali komíny, pekli se jidáše, vánočky, beránky, chodí se na bohoslužby.

Velikonoce se ve velkých městech v dnešní době slaví už méně,  ale na vesnicích a v různých regionech (například na Moravě), jsou velikonoce stále živé.

Velikonoce na Moravě

Zdobení a barvení vajec je jedna z nejrozšířenějších velikonočních tradic. Vejce je symbolem jara, života, úrodnosti, plodnosti, vzkříšení a bezpečí.

Barvy:

červená – barva krve, síla, oheň, láska, nový život

zelená – síla přírody, jaro, mládí

žlutá – symbolizuje slunce, světlo, obilí, med, bohatství a blahobyt

V Česku je tradicí hodování (bohaté hostiny) a pomlázka. Podle tradice muži při hodování zpívají koledy. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí za ženami a dívkami a šlehají je ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka by se měla plést na Bílou sobotu z čerstvého vrbového proutí. Čerstvé vrbové proutky mají omladit a zkrášlit ženy a dívky. Pomlázka se zdobí barevnými pentlemi. Za vymrskání dostávají muži od žen malovaná vajíčka, v dnešní době i sladkosti a občas peníze.

Zdroj: cs.wikipedia.org, velikonoce.vira.cz, foto: prozeny.blesk.cz, svetlolaska.blog.cz, idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close