ZE SVĚTA

Věděli jste, že komiks Kačera Donalda vytvořil nedoslýchavý muž?

Animovaná postavička Kačera Donalda oslavila 9. 6. 2019 již 85. narozeniny. Za ta léta se Kačer Donald trochu změnil, ale přesto vypadá na svůj věk pořád skvěle (jiné kachny se dožívají v průměru pouhých 15 let)!

Začátky Kačera Donalda

V roce 1934 byl do kin uveden krátký filmeček “Moudrá slepička” (The Wise Little Hen) od studia Walt Disney. Byl to příběh o slepičce, která hledala pro svá kuřátka pomoc u neochotného prasátka a kačera. Tam se objevil poprvé Donald. Vypadal trochu jinak, než jak ho známe dnes, ale námořnický obleček a charakterové vlastnosti měl stejné: sobecký, líný, vzteklý a smolař. Kačer Donald byl už tehdy srandovní postavičkou. Walt Disney měl ještě Myšáka Mickeyho – ten byl starší a slavnější postavičkou, než Kačer Donald.

krátký film “Moudrá slepička”
postavy z Kačerova

Nedoslýchavý Carl Barks vytvořil Kačerov

Animátor a později i scénárista – nedoslýchavý Carl Barks – rozšířil svět kolem Kačera Donalda. Ve městě Kačerov se objevili Strýček Skrblík, vynálezce Šikula, houser Gusta, kriminálníci Rafani a spoustu dalších postaviček. Carl Barks z Kačera Donalda udělal úspěšného hrdinu pravidelných komiksových příběhů. Donald v popularitě dokonce trumfnul i Myšáka Mickeyho, který byl dlouhodobě “tím nejlepším” od Walta Disneyho. Donaldovi se povedlo získat i Oscara (1943) za krátkometrážní film “Der Fuehrer´s Face” (v překladu: Tvář vůdce), ve kterém měl hlavní roli Kačer Donald. Ve filmu Donald ukazuje šílenou nacistickou invazi. Žertuje a přitom hledá odpověď na šílenství, kterým byla 2. světová válka.

plakát k oscarovému snímku “Fuehrer´s Face”

Oscarový snímek ke zhlédnutí zde: ZDE

Proč byl Kačer Donald tolik oblíbený?

Podle Carla Barkse se v USA snad všichni s Donaldem ztotožňují. Vzteklý kačer dělá stejné chyby jako my všichni, někdy je to darebák a musí denně bojovat s tím, co mu život přinese. Kačer Donald je prostě jedním z nás – na rozdíl od Myšáka Mickeyho, který je (někdy až přehnaně) poctivý.

animátor Carl Barks

Život úspěšného nedoslýchavého animátora – muže jménem Carl Barks

Carl Barks se narodil v Oregonu (USA). Jeho rodina vlastnila farmu – dlouhé hodiny spolu s o dva roky starším bratrem strávil prací na farmě.

Rok 1916, kdy bylo Barksovi 15 let, byl náročný. Zemřela mu maminka a jeho problémy se sluchem, které se objevily už dříve, byly horší. Měl kvůli tomu potíže rozumět učitelům ve škole. Sluchadlo dostal až později. Nastoupil na střední školu, ale špatný sluch způsobil to, že měl problémy s učením. Rozhodl se kvůli tomu studium na škole ukončit. Vyzkoušel několik zaměstnání (farmář, dřevorubec, řidič, kovboj…) – i to se později promítlo do postavy Kačera Donalda, který také neměl stálé zaměstnání. V Disney Studios začal pracovat ve svých 35 letech.

Byl třikrát ženatý a měl dvě děti.

Barks zemřel v roce 2000 na rakovinu ve svých 99 letech. Podle jeho pečovatele zůstal Barks “legrační až do konce”.

Zdroj, foto: Zpravy.tiscali.cz, Wikipedia.org, Mycomicshop.com, Kacerovo.estranky.cz, Csfd.cz, Youtube.com, Disneyhistoryinstitute.com, Disney.estranky.cz
Editor: Eva Nováková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close