Z DOMOVA

V Tiché kavárně byli oceněni významní lidé za přínos pro komunitu neslyšící

V pondělí 23. září byl Mezinárodní den znakových jazyků. Při této příležitosti organizace ASNEP uspořádala akci v pražské Tiché kavárně a rozdávala ocenění za zásluhy v činnosti pro komunitu neslyšících. 

Lidé v Tiché kavárně sledují projev prezidentky ASNEP 

Ocenění lidé

Cenu získalo 5 lidí – Josef Bezemek, Josef Brožík, Petr Vysuček, Kateřina Houšková Červinková a Jindřich Zemánek. Každý z oceněných získal od prezidentky ASNEP Pavlíny Spikové krásnou sošku vyrobenou neslyšícím umělcem Janem Žampachem (Jan Žampach). Všichni dorazili kromě Jindřicha Zemánka, který se nemohl dostavit.  

Josef Bezemek
Josef Brožík 

Kdo jsou ocenění lidé a čím jsou známí? 

Jen ve zkratce se zmíníme, čím jsou tito lidé známí. Josef Bezemek se celý život věnoval turistice pro neslyšící a pořádal pro ně různé turistické akce. Josef Brožík je známý především jako dlouholetý moderátor v Televizním klubu neslyšících a v pražské škole v Holečkově ulici pracuje jako učitel. Pracoval také kdysi jako editor pro časopis Gong. Petr Vysuček se v současné době věnuje své rodině. Cenu si zasloužil za prosazování zájmů komunity neslyšících. Jeho jméno je spojováno s Pevností – Českým centrem znakového jazyka, které založil s Radkou Novákovou, a několik let byl prezidentem ASNEP. Známe ho také jako odborníka SPC Duháček a vedoucího VOŠ – tlumočnictví. Kateřina Houšková Červinková je slyšící tlumočnice, která získala ocenění za umělecké tlumočení a vedení táborů pro neslyšící. Je zástupkyní ředitele ZŠ v Hradci Králové. Jindřich Zemánek dlouho let vedl pantomimu a stále se tomu věnuje. Spolupracoval se pantomimickými soubory neslyšících a také založil ústřední soubor pantomimy neslyšících. 

Vlevo – prezidentka ASNEP Pavlína Spilková a vpravo – Petr Vysuček 

Na Facebooku ASNEPU je ke zhlédnutí video, které se natáčelo a vysílalo živě v den předávání cen. Každý z oceněných o sobě řekl pár slov. Určitě to stojí za zhlédnutí. 

živě:

reportáž:

https://youtu.be/jrVn4lxeiRk

Vloni se předávaly ceny poprvé

V loňském roce v rámci Mezinárodního dne neslyšících byli takto poprvé oceněni významní lidé. Cenu získala tlumočnice Naďa Hynková Dingová, předseda Českého svazu neslyšících sportovců Ota Panský, umělkyně Zlatuše Kurcová a profesorka na Filozofické fakultě Alena Macurová. Kromě nich získali ocenění i lidé – pamětníci, kteří dřívě aktivně pomáhali, ale nyní již nepracují nebo jen minimálně. Oceněnění získali Jiří Dvořák, Stanislav Kleisner, Věra Macháčková, Emílie Mrzílková, Olga Masníková, Věra Strnadová, Ladislav Spilka, Jaroslav Paur, Václav Ptáček, Vojtěch Volejník a Svatopluk Žamboch.  

Zleva – prezidentka ASNEP a oceněná Věra Macháčková
Zleva: oceněná Věra Strnadová a prezidentka ASNEP Pavlína Spilková 

Zdroj, foto: Facebook – ASNEP, z.s., ASNEP, Tiché zprávy

Editor: Veronika Bočková

Back to top button
Close