ZE SVĚTA

V katolické škole pro neslyšící byly děti sexuálně zneužívány

V argentinském městě Mendoza (Jižní Amerika) v katolické škole pro neslyšící se stal pedofilní skandál. Kněží, kteří provozovali tuto školu, sexuálně zneužívali několik desítek dětí.

Neslyšící, kteří byli sexuálně zneužiti

EZEQUIEL VILLALONGA (18 let) je odmala neslyšící. Od svých 4 let navštěvoval argentinskou katolickou školu pro neslyšící a strávil tam většinu svého života (do 16 let). Ale nyní ztratil veškerou víru v církev. Spolu s dalšími spolužáky tvrdí, že jsou oběťmi pedofilních kněží ve škole. Ezequiel se naučil znakový jazyk až v dospělosti, ve škole děti totiž nenaučili komunikovat. Jeho svědectví a výpovědi dalších 20 obětí jsou základem soudního procesu s kněžími.

Argentinská škola pro neslyšící v Mendoze
Neslyšící Ezequiel Villalonga

MILAGROS GONZALEZ (16 let). Její matka Paola Gonzalez se zhroutila, když se dozvěděla, že její dcera byla ve škole zneužívaná. Nemůže pochopit takové zlo, které se stalo její malé dceři. Když se skandál dostal na veřejnost, zeptala se své dcery, jestli byla zneužita. Milagros jí pantomimicky znázornila, že jí rozepnuli šaty a stáhli kalhotky (měla omezené komunikační schopnosti, ve škole totiž znakový jazyk nevyučovali). Pak sklopila hlavu…

Neslyšící Milagros Gonzalez se svojí maminkou

JULIETA AÑAZCO byla zneužita knězem Ricardo Giménezem (zaměstnanec školy pro neslyšící v Mendoze). Poprvé na ni zaútočil v jejích sedmi letech, když byli sami ve stanu (určeném jako zpovědnice na katolickém festivalu). Zneužívání pokračovalo tři roky, než se to její rodiče dozvěděli a podali stížnost. Giménez potrestán nebyl, byl pouze přesunut jinam. Rozhodla o tom církev v Buenos Aires, kterou vedl kardinál Jorge Mario Bergoglio (nyní papež František). A kněz Giménez je stále aktivní…

Sexuální skandály v argentinské škole pro neslyšící

  • r. 2016: zatčeni tito lidé: italský kněží NICOLA CORRADI (83 let) – ředitel školy pro neslyšící v Mendoze. HORACIO CORBACHO (59 let), bývalý školní zahradník ARMANDO GOMEZ (49 let) a další dva zaměstnanci. Jsou souzeni za 28 případů údajného zneužití bývalých studentů ve škole pro neslyšící. Hrozí jim trest odnětí svobody na 20 – 50 let.
  • r. 2017: zatčena japonská jeptiška KOSAKO KUMIKO (44 let). Zneužívala děti ve škole a zakrývala sexuální zneužívání páchané dalšími dvěma kněžími.
  • r. 2018: do vězení na 10 let byl poslán bývalý ministrant JORGE BORDON (50 let). Přiznal se ke zneužívání pěti obětí.
Kněz Nicola Corradi, zatčen za sexuální útoky na děti
Jeptiška Kosako Kumiko, obviněná ze zneužívání dětí

Papež František byl o násilnostech již dříve informován

Tento skandál se prohloubil, když se ukázalo, že jeden z obviněných, kněz Nicola Corradi, byl již v 50. letech obviněn za podobné zneužití v italské škole pro neslyšící (Antonio Provolo) ve Veroně. V roce 2014 o tom italští žalobci informovali samotného papeže Františka – v dopise uvedli, že Corradi a další tři kněží působí v argentinské škole pro neslyšící. Papež František věděl také o sexuálním zneužívání knězem Giménezem (zneužil oběť Julietu Añazco), ale neučinil nic. Prostě převedl nebezpečné kněze na jiná místa. Oběti opakovaně žádaly o setkání s kardinálem Jorge Mario Bergogliem (nyní papežem Františkem). Bergoglio se však odmítl setkat s oběťmi.

K žádnému potrestání tenkrát nedošlo. Kdyby byli útočníci hned potrestaní, mohlo se předejít útokům na neslyšící děti ze školy z Mendozy…

Zdroj, foto: News.yahoo.com, Independent.co.uk, Thetimes.co.uk, Wikipedia.org, Batimes.com.ar, Cruxnow.com, Patheos.com

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close