ZE SVĚTA

V běžné škole učí neslyšící učitelka ve znakovém jazyce

Na základní škole Brimsdown v Enfieldu (severní předměstí Londýna) učí žáky neslyšící učitelka Alysha Allen. Jak se svými žáky komunikuje? A jak ji přijali její žáci?

Základní škola Brimsdown v londýnském Enfieldu

Neslyšící učitelka a slyšící žáci

Paní Alysha je neslyšící již od narození. Během výuky komunikuje se svou třídou prostřednictvím britského znakového jazyka (BSL) a odezírání ze rtů. I když jde o běžnou školu, žáci se v ní učí BSL. Kromě žáků se mohou BSL učit i zaměstnanci školy a rodiny dětí – díky bezplatným hodinám znakového jazyka, které provozuje tato škola. Vytváří takto podpůrné a inkluzivní vzdělávací prostředí.

Neslyšící učitelka Alysha Allen (v červeném)
Alysha Allen se svojí třídou

Video o základní škole Brimsdown a komunikaci v BSL (anglické titulky):

(tento odkaz prosím udělat přímo jako okno na www TZ)

Ocenění pro Alyshu Allen

V prosinci 2018 získala Alysha uznání za svoji práci – byla jí předána Cena za zvláštní přínos během ceremoniálu Učitel roku. Učitel roku je akce, kterou pořádá Maths Hub London North East. Do tohoto programu je zahrnuto asi 600 škol, které dbají na zlepšení matematiky. Allen nemohla uvěřit, že byla na Cenu za zvláštní přínos nominována – dokonce ji pak i vyhrála. Sdělila, že výuku miluje. Děti v její třídě se znakový jazyk opravdu rády učí – po chvíli si už ani neuvědomují, co dělají. Komunikují ve znakovém jazyce tak, jako by to bylo přirozené.

Cena za zvláštní přínos pro Alyshu Allen (uprostřed)

Pozitivní a odolná Alysha

Zástupkyně ředitele, Eleanor Painter, která Alyshu na Cenu nominovala, o ní řekla, že ač je úplně neslyšící, dokáže učit a zapojit celou třídu slyšících dětí. Je to pozoruhodný úspěch. Učení znakového jazyka je u dětí velice oblíbené. Podle výzkumu to pomáhá vytvářet skutečně inkluzivní prostředí ve škole, a může také pomoci s rozvojem jazyka a řeči slyšících dětí. 

Zástupkyně o Alyshe řekla, že všechny inspirovala svou pozitivitou a odolností, a dodala, že se ve svém životě musela potýkat s mnohem většími potížemi než mnozí slyšící. A přesto chodí každý den do školy s pozitivním přístupem, a to se odráží v nadšení její třídy, která se ráda učí.

Zdroj, foto: Enfieldindependent.co.uk, Twitter.com, Trainplanet.com, Borrasconstruction.co.uk, Jayflaxmanstudio.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close