ZE SVĚTA

Umývač nádobí s těžkým postižením si splnil dětský sen a to se stát hercem

Ve filmech se objevili lidé různých handicapů, například děvče s Downovým syndromem, lidé se sluchovou vadou. K těm handicapovaným hercům přibyl nový herec s postižením. O jaké postižení se jedná? Jak přišel k herectví? 

Osudové setkání

Doug Roland (35 let), který pracuje jako filmař, byl pozdě v noci venku a vracel se domů ve 4 hodiny ráno do East Village, která je známa jako umělecká čtvrť na Manhattanu v New Yorku (USA), když narazil na hluchoslepého muže. 

Hluchoslepý muž, jehož přezdívka byla Artz, stál na opuštěné ulici na rohu a čekal na pomoc. Doug se pokusil s Artzem promluvit, ale všiml si papírku, který Artz držel. Na papíře bylo napsáno, že je neslyšící a slepý. A potřebuje pomoc při přechodu ulice. Artz potom napsal do notesu, že též potřebuje pomoc při nalezení nejbližší autobusové zastávky. 

Doug Roland

Vzpomínka

Doug říká, že do tohoto osudového setkání se nikdy nesetkal s hluchoslepým člověkem. A nemohl uvěřit, že Artz mu naprosto důvěřoval a nechal ho, aby ho za paží vzal a vedl ho k autobusové zastávce. 

Artz s Dougem se dorozumíval pomocí svého prstu, který byl přiložen na dlani Douga. Doug říká, že každý z nich dostal dar a že pocítil propojení s někým z komunity, o které do té doby zhola nic nevěděl. 

Celá ta událost se udála v roce 2011. A přesto to v Dougovi zanechalo stopu, a díky tomu vznikl osmnáctiminutový film, který nese název “Feeling Through”. O čem je ten film? 

Feeling Through

Film pojednává o neznámém světě hluchoslepoty. Začíná tak, že se problémový mladík setká s hluchoslepým mužem pozdě v noci v New Yorku. Film je promítán jako součást prezentace s názvem „Feeling Through Experience“, která zahrnuje panelovou diskusi a 24minutový dokument o natáčení filmu.

Plakát “Feeling Through”

Hledání herce

Doug mohl na místo hluchoslepého herce nasadit herce bez handicapu. Doug to ale odmítal, a tak hledal hluchoslepého člověka, aby co nejlépe zachytil dramatický realismus. Také chtěl ukázat schopnosti někoho, kdo by se mohl zdát jako postižený.

Doug věděl, že žádný hluchoslepý herec neexistuje. Chtěl obsadit do role právě toho Artze, ale neznal jeho skutečné jméno, tak mu to ztížilo pátrání po něm. 

Osud opět zasáhl…

Dougovi ale bylo dopřáno štěstí a osud zase zasáhl do jeho života. Doug narazil na dalšího hluchoslepého muže, který pracoval jako pomocník v kuchyni na Long Islandu a neměl žádné herecké zkušenosti. Robert Tarango (55 let) se tak stal snad prvním hluchoslepým hercem v hlavní roli filmu.

Robert Tarango

Robert Tarango

Robert se narodil jako neslyšící, zrak téměř ztratil během 30 let. Vidí jen záblesky. Od malička si vždy přál být hercem, ale nevěřil, že mu kvůli handicapu povede přání naplnit. A ejhle. Splnil si svůj sen díky Dougovi. Robert nyní doprovází Douga na mnoha projekcích a prezentacích po celé zemi a tak se stal jakýmsi mluvčím hluchoslepé komunity, která se věnuje výchově veřejnosti.

Hellen Kellerová

Většina lidí zná jen Hellen Kellerovou, která se proslavila jako první hluchoslepá absolventka Harvardu. Možná milovníci filmů znají „The Miracle Worker“, tj. film z roku 1961 o Anne Sullivanové, nevidomé lektorce Helen Kellerové.  Ale stejně většina nemá povědomí o hluchoslepotě. 

Sue Ruzenski, výkonná ředitelka Národního centra, potvrdila, že většina lidí zná jen Hellen Kellerovou. Sue moc chválí Dougův film, neboť se stal průkopnickým a díky němu se hluchoslepota dostala do popředí. 

Film můžete zhlédnout zde:

Hellen Kellerová

Centrum

Doug by to ale sám všechno nezvládl, tak se obrátil na centrum, které se snaží zvýšit povědomí a rozbít stereotypy o tom, že hluchoslepí lidé jsou bezmocní nebo vedou život jako v klášteře. Centrum poskytuje výcvik v dovednostech, jako je osobní péče, vaření a používání Braillova zařízení k ovládání smartphonu nebo počítače, a pomáhá integrovat lidi do běžných činností.

Zdroj, foto: Wikipedia.org, Nytimes.com, Fox5ny.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close