Učitelka ozdobila panenky sluchadly a kochleárním implantátem

0

Když jsme malí, máme potřebu si hrát s hračkami, které nám připomínají nás samotné či někoho v okolí. Naprostá většina hraček je unifikovaná a reprezentuje určitý společenský stereotyp (panenky s růžovými šatičkami) nebo je odrazem soudobých trendů (unicorn horses, duhoví jednorožci). Ale co děti s postižením? Mají si s čím hrát? Hrají si s hračkami, které jsou stejné jako oni sami? Ne, nehrají a učitelka Genesis Politron se rozhodla to změnit doslova ihned a vlastnoručně.  

Jak to začalo?

Politron pracuje jako učitelka v mateřské škole pro děti se sluchovým postižením v Kalifornii. Během nákupu hraček pro svou školu si uvědomila, že chybí hračky, které by reflektovaly identitu a život neslyšících dětí. Rozhodla se napravit tento nedostatek osobním výtvarným zásahem. Vzala si třpytky, lepící flitry, barevná lepidla a začala malovat na hlavičkách panenek. Nakreslila všem panenkám digitální sluchadla a kochleární implantáty úplně přesně, jako by byly věrnou kopií dětí v mateřské škole.

Panenka jako dětský vzor

Politron si uvědomila, že během svého dětství tíhla k panenkám, které byly nějakým způsobem jí podobné. Chtěla, aby i neslyšící děti měly stejné možnosti, jaké měla ona. Aby mohly zažívat pocity příslušnosti. Implementované panenky vyvolaly u dětí pozitivní a velký ohlas. Mezitím Politron takřka hned zaregistrovala jednu, ale zato logickou zvláštnost. Neslyšící děti s digitálními sluchadly si hrály s panenkami se sluchadly a děti s kochleárním implantátem naopak vybíraly panenky s kochleárním implantátem. Je zcela evidentní, že i malé dítě si uvědomuje rozdíly a preferuje to, co je mu blízké.

Zkuste to také

Pokud Vám taková panenka doma chybí, není problém si ji udělat. Výroba takové panenky může představovat rovněž perfektní dárek pro vaše neslyšící známé, kteří mají neslyšící děti. Vánoce se blíží a inspiraci již máte. Ale než se do toho pořádně pustíte, doporučujeme použít také textilní barvy nebo jiný trvanlivý materiál. Lepidlo se totiž časem uvolní. Zkuste vaši implementovanou panenku sdílet mezi přáteli nebo i na internetu. Čím víc lidí bude o tomto jednoduchém nápadu vědět, tím větší procento neslyšících sebevědomých občanů bude vyrůstat v naší společnosti. A jak jinak a nejlépe začít, než u těch nejmenších.

Zdroj, foto: CNN.com, Twitter @gpolitron, Pixabay.com,

Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button