Z DOMOVA

TV Beey: internetová televize pro diváky se sluchovým postižením

Epidemie koronaviru způsobila předčasné spuštění projektu od NEWTON Technologies, který vyvíjel způsoby, jak otitulkovat audio obsah na internetu.  Internetová televize TV Beey představuje web, na nějž jsou nahrávána důležitá videa a pořady s titulky. Občané se sluchovým postižením mají díky TV Beey možnost se dostat k informacím ohledně koronaviru, které byly dostupné pouze v mluveném českém jazyce.

Předčasné spuštění projektu TV Beey

V posledních 2 týdnech se hromadí spousta informací v souvislosti s koronavirovou epidemií, jejichž obsah ale není vždy srozumitelný občanům se sluchovým postižením. Ačkoliv zprávy a tiskové konference ve veřejnoprávní televizi je možné nyní sledovat se simultánním tlumočením do českého znakového jazyka, zbývá tady internet a jeho nepřeberné množství informací. Rozhovory, pořady, instruktáže, manuály, různá videa, jejichž obsah je přístupný pouze slyšícím. Důležité a klíčové informace se k neslyšícím nedostanou zavčas či vůbec. Toho si všimla společnost NEWTON Technologies a spustila dlouho plánovaný projekt TV Beey předčasně. 

Software Beey měl vyjít na veřejnost později…
Důležitá videa ohledně viru jsou ihned díky software Beey titulkována

TV Beey

Jedná se o internetovou televizi (https://tv.beey.io), na které uvidíte online audio obsah (nahrávky či videa) s titulky. Titulky jsou vyvinuté rozpoznávací technologií (software Beey) od Technické univerzity Liberec, která umožňuje rychlé, přesné, automatické titulkování videí. Kvalitní technologie rozpozná řeč také ve špatném zvukovém prostředí a dokáže vyvinout titulky s naprostou přesností bez nutnosti pozdějších úprav. Všechen důležitý audio materiál v souvislosti s koronavirem je firmou NEWTON Technologies otitulkován. Neslyšící tak mají možnost dostat se i k jiným informačním zdrojům než je veřejnoprávní televize.

Rozhovory na DVTV jsou také titulkované

Prvotní nápad aneb jak vznikl Beey

Před 21 lety se Petr Herian (globální CEO a předseda představenstva NEWTON Media, a. s.) zúčastnil konference v Ženevě, kde se seznámil s technologií izraelské společnosti, která dovedla rozpoznat lidskou řeč, akorát v angličtině. Petr Herian chtěl něco takového přinést do Česka, a proto se o svůj nápad podělil s profesorem Janem Nouzou. Ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci začali vyvíjet komunikační software Beey.

Petr Herian, šéf společnosti NEWTON Technologies
profesor Ing. Jan Nouza, CSc.

Jak přesně funguje software Beey

Základy software Beey spadají pod oblast umělé inteligence. Rozpoznání jazyka se uskutečňuje prostřednictvím neuronových sítí. Software má paměť – databázi zvukových otisků a tím je schopen odhalit řeč mluvčích, dále je schopen ji převést do psané formy. Konkrétně software Beey je schopen rozpoznat až 18 slovanských jazyků!

Beey je spjat s umělou inteligencí

Využití nejen pro neslyšící

První testování software Beey kupodivu neproběhlo v oblasti komunity neslyšících, nýbrž u České národní banky. Česká národní banka si nechává transkriptovat tajná zasedání pomocí software Beey. Nyní je software Beey využíván také jako přepis jednání zastupitelstev města. Pomáhá například zrychlit práci úředníkům Magistrátu města Liberec a zároveň šetří zbytečné náklady v podobě přepisovatelů. 

Česká národní banka
Software Beey v praxi během jednání zastupitelstva města Liberec

Konference INSPO 2020

Partnery projektu jsou Česká unie neslyšících, konference INSPO a Technická univerzita Liberec. Právě na konferenci INSPO 2020, která se měla konat 28. března 2020, chtěla společnost NEWTON Technologies představit svůj projekt Beey a postupně ho otevřít veřejnosti. Vlivem koronavirové epidemie se firma rozhodla svůj projekt dobrovolně bez finančního nároku uvést do praxe již nyní a jednotlivé pořady každodenně titulkuje. Tyto pořady ukládá na jednotlivá místa právě na internetové televizi TV Beey.

Prezentace o programu Beey (vlevo tlumočnice – Naďa Dingová, muž u notebooku – Petr Herian, šéf společnosti NEWTOON Technologies)

Chcete pomoct a spolupracovat se společností NEWTON Technologies?

Pracujete-li v IT oblasti a chtěli byste se podílet na tvorbě titulků, je to možné. Obzvlášť v současné době společnost NEWTON Technologies volá po dobrovolnících – tvůrcích video obsahu, které proškolí. Vy se tak můžete podílet na něčem, co má skutečný smysl. Je to bezbariérový přístup k informacím pro občany se sluchovým postižením. V případě zájmu kontaktujte e-mail: beey@newtontech.cz

NEWTON Technologies shání další tvůrce obsahu

Zdroj, foto: Beey.io, Facebook @NEWTONTechnologies, Ceskenoviny.cz, Blesk.cz, Tyden.cz, Liberec.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close