TICHÝ SVĚT NA CNN PRIMA NEWS A HATEFREE CULTURE

Máme za sebou úspěšné mediální výstupy, které se nevyhnuly veřejné kritice neslyšících.

0

Tichý svět na CNN News Prima

Ve čtvrtek 8. dubna 2021 se díky CNN Prima News veřejnost dozvěděla o Tichém světě. Moderátor Libor Bouček vyzpovídal vedoucí sociálních služeb Tichého světa Olgu Blahovcovou. V záznamu 7minutového rozhovoru se můžete dozvědět o tom, jak náročná je komunikace pro osoby se sluchovým postižením v době rouškové, jak funguje důležitá sociální služba Tichá linka a proč vznikla crowdfundraisingová kampaň na Donio. Rozhovor byl simultánně překládán do ČZJ tlumočnicí Tiché linky Danielou Cincibus Vackovou. Dostat prostor ve televizní stanici je nadstandardní situace a je to také jedna z mála silných forem, jak propagovat téma neslyšících ve společnosti. Děkujeme CNN Prima News za tuto možnost a Tichému světu za přijetí této výzvy.

Rozhovor na CNN Prima News

Tichý svět na CNN Prima News (simultánní překlad do ČZJ):

Přepis k rozhovoru v CNN Prima News: ZDE

CNN Prima News

CNN Prima News patří mezi nejmladší česká zpravodajství. Funguje od května 2020 a nahradilo bývalou Primu. CNN Prima News je odnoží amerického CNN International Commercial. Když CNN vzniklo, bylo prvním 24 hodinovým zpravodajským kanálem na světě vůbec.

CNN Prima News

Tichý svět na HateFree Culture

Ředitel Tichého světa – chráněných pracovišť, Leoš Mačák se zúčastnil FreeTalk rozhovoru v rámci projektu HateFree Culture. Rozhovor trval bezmála 1 hodinu a navazoval na veřejný Facebookový příspěvek od HateFree Culture, který se týkal Tiché kavárny a cukrárny a sbírky na Donio. Tento příspěvek dosáhl vysokých čísel, líbil se bezmála 400 lidem a víc jak 250 lidí jej sdílelo.

Příspěvek na HateFree Culture

V rozhovoru s Leošem Mačákem se můžete dozvědět o všem důležitém ze světa neslyšících v naší společnosti, o činnosti Tichého světa a jeho dílčích chráněných pracovišť, zejména o zmiňované Tiché kavárně a cukrárně, o komunikaci v době pandemie a o celkové informační přístupnosti pro neslyšící. Leoš Mačák nezapomněl vyzdvihnout Tiché zprávy i zpravodajství v ČZJ ve veřejnoprávní České televizi, Zprávy v českém znakovém jazyce. A řeč také přišla na sbírku na Donio. Rozhovor byl realizován online přes Facebook. Z kapacitních a časových důvodů se bohužel nepodařilo obstarat simultánní tlumočení do ČZJ, což bylo v rozhovoru s panem ředitelem Leošem Mačákem důrazně poznamenáno jako nedostatek, kterého si byli on a rovněž i moderátorka samotného FreeTalku vědomi.

Část rozhovoru o absenci tlumočníka:

LEOŠ MAČÁK:Víceméně, jak se říká, že ryba smrdí od hlavy, i nyní nám tady vlastně tak trochu chybí tlumočník, ale to je vzhledem k nějakému nedostatku právě těchto fyzických sil, a i s tím se snažíme něco dělat.

MODERÁTORKA:Musím říct, že dodání třetího okýnka tady do našeho rozhovoru, aby s námi byl i překladatel, jsme se snažili, ale přece jenom jich není tolik k mání a jsou vytížení jinou prací, takže z toho důvodu dnes překlad nemáme.

Leoš Mačák na HateFree talk

Odkaz na post na HateFree Culture: ZDE
Online rozhovor: ZDE
Audioverze rozhovoru ve stejnomenné podcastu na Spotify: ZDE
Přepis k rozhovoru na HateFree Culture: ZDE

HateFree Culture

HateFree Culture (Kultura bez nenávisti) je státním projektem, který zajišťuje Agentura pro sociální začleňování. Funguje již od roku 2014, kdy vznikl jako programová část kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti. Cílem HateFree Culture je vznik vstřícného a respektujícího prostředí ve společnosti, která bude sestavena z různých lidí s různými názory a s různými potřebami. Žádná z těchto skupin není špatná, žádný názor není nadřazený a žádná lidská potřeba by neměla být omezena.

Zóna bez nenávisti
Nenávist je zlo


O kritice vůči nepřístupnosti informací pro neslyšící

Výše uvedený mediální výstup se setkal s negativním ohlasem ze strany neslyšících, kteří kritizovali informační nepřístupnost ve věcech týkajících se komunity neslyšících. Kritizovat věci bez reálného povědomí, jak fungují, je velmi snadné. Hned v začátku rozhovoru bylo konstatováno, proč se rozhovor realizuje bez simultánního tlumočení. Rozhovor byl tak dodatečně doplněn o přepis. Účelem rozhovoru byla popularizace problematiky neslyšících, Tichého světa a crowdfundraisingové sbírky na Donio, cílem bylo dostat tyto informace k co nejširšímu spektru lidí (i bez sluchového postižení).

Neuškodilo by začít si vážit každého kroku, který přispívá ke zviditelnění problematiky neslyšících. Není běžné, abychom v médiích dostali nějaký prostor tuto problematiku zmínit. Zkusme být více pokorní. Zkusme spíš nastolit konfrontační otázky vedoucí ke klidnému dialogu, než se stát součástí davového a nekončícího hejtování.

S nenávistí nikam nedojdeš

Podpořte Tichý svět na Donio

Crowdfundraisingová sbírka na Donio se již stala úspěšnou, i přestože zbývá pořád spousta dní do jejího konce. Splnily se všechny milníky, získala se maximální částka, pracovní místa jsou zajištěna, nikoliv ohrožena. Sbírka běží dál, stále můžete Tichý svět podpořit jakoukoliv finanční částkou. Veškeré finance půjdou na platy zaměstnanců nebo na provoz Tichého světa. Děkujeme, že nám fandíte!

Zde nám můžete pomoci: ZDE

Splněný milník číslo 4 🙂

 

Zdroj, foto: Wikipedia.org, Facebook.com, Cnn.iprima.cz, a2larm.cz, Donio.cz, Mediaguru.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button