ZE SVĚTA

Teprve jedenáctiletá dívka se sluchovou vadou boří bariéry na Netflixu

 

Netflix se v poslední době stal populárním poskytovatelem filmů online. Milion lidí se na tento kanál dívá. Proto vzniká mnoho filmů, a to znamená, že i mnoho lidí dostane šanci zahrát si ve filmu. Právě takovou šanci dostala dívka se sluchovou vadou. V jakém filmu si zahrála?  

Shaylee Mansfield

Shaylee Mansfield je teprve jedenáct let. Před prvním natáčením na hereckou kariéru vůbec nepomyslela. Shaylee vyrůstá v Austinu (Texas, USA). Shaylee se jako normální dítě víc zajímala o hraní s kamarády, miluje jízdu na horské dráze a natáčení videí. A právě díky natáčení videí se jí naskytla příležitost zahrát si ve filmu.

Shaylee

Forbes Women

Forbes Women je společnost v Hollywoodu, která každý měsíc upozorňuje na ženu či dívku se zdravotním postižením, kterou se snaží prosazovat a ukázat lidem, že dokáže být soběstačná i se svým postižením. A jejich volba padla právě na Shaylee Mansfield.

Film

Shaylee má hlavní roli ve filmu – Feel The Beat. Feel The Beat vypráví o sebestředné tanečnici, která v konkurzu na Broadway pokazila, co se dalo, a neochotně se vrací domů a souhlasí, že připraví skupinku mladých outsiderek na velkou soutěž. Jak přišli hollywoodští producenti na Shaylee?

Shaylee a její videa

Na začátku tohoto článku jsme zmínili, že Shaylee se dostala k herectví díky videím. O jaká videa se jedná? Shaylee je od narození neslyšící, zdědila to po svých rodičích, kteří jsou také neslyšící. Komunikují spolu prostřednictvím amerického znakového jazyka (ASL). V roce 2013 se rodina rozhodla, že zahájí online webovou sérii s názvem ASL Nook, kde se neslyšící a slyšící komunita mohla učit ASL prostřednictvím videí, která vytvořili. Diváci se mohli naučit vše od toho, jak znakovat abecedu nebo jak počítat pomocí znakového jazyka. A mohli sledovat, jak rodina Mansfieldových odvyprávěla v ASL pohádky jako jsou The Polar ExpressHow The Grinch Stole Christmas. V článku jsou odkazy na tyto pohádky. Doporučujeme je zhlédnout, jsou krásně zpracované.

Shaylee Mansfield se svou matkou, otcem a sestrou

Hollywood

Shaylee si nikdy nepomyslela, že by si jí všiml někdo z Hollywoodu. Hollywoodskému vedení se líbily její videa, a proto oslovily Shaylee. Režisér studia Disney si jí všiml, a tak jí a její rodině nabídl, aby si zahráli v kampani pro Disney Park. Rodina měla ukázat krásné okamžiky, které návštěvníci Disney Parku mohou zažít. Rodina se zúčastnila a jejich kampaň nakonec získala Zlatou cenu na LA Addys nebo American Advertising Awards v roce 2017.

Máma Shaylee

Sheena McFeelyová, matka Shaylee, nikdy neočekávala, že jejich domácí videa povedou k tolika příležitostem – zejména proto, že je produkovali bez zvuku a pouze s titulky. „To není autentické. Takto se neučí americký znakový jazyk. Když se Shayleeina videa stala virální, bylo to neskutečné. Tento cyklus jsme přerušili.” Rodina díky tomu pocítila velké vítězství, které ale ještě pokračovalo.

Shaylee a herečka Anna Kendrick

Noelle

Jejich přítel v Los Angeles doporučil Shaylee jednomu agentovi, který hledal herečku pro vánoční film jménem Noelle, ve kterém měla hlavní roli známá herečka Anna Kendrick. Agent souhlasil, že se na Shaylee podívá, ale musela přijít hned. Shaylee tak měla jen dvě hodiny času, aby stihla konkurz. Naštěstí pro ni tento konkurz vyhrála. Po Noelle si Shaylee zahrála v reklamách a televizních pořadech. Až nakonec skončila ve filmu Feel The Beat.

Zuzu 

Shaylee ve filmu Feel The Beat hraje holku jménem Zuzu. Zuzu je součástí mladého tanečního souboru v malém městě a soutěží v národní soutěži. April Dibrina (Sofia Carson) se vrací do města poté, co čelila neúspěchu ve své profesionální taneční kariéře na Broadwayi a považuje soutěž za způsob, jak se vykoupit.

Název filmu

Podle Respectability, neziskové organizace, která bojuje proti stigmatům a rozvíjí příležitosti pro lidi se zdravotním postižením, April zpočátku také viděla u Zuzu ztrátu sluchu jako vadu a zeptá se jí, jak může tančit, když nemůže slyšet hudbu. Zuzu na to odpoví v ASL, že cítí vibrace. Producentka Susan Cartsonis uvedla, že název samotného filmu souvisí s tím, že Zuzu doslova cítí rytmus, když tančí. “Když jsme zkoumali různé názvy, uvědomili jsme si, jak hluboce nás ovlivnila zkušenost natáčení tohoto filmu s neslyšící herečkou,” řekla Cartsonis pro Respectability. S touto rolí přišla čest být nejmladší neslyšící herečkou v hlavní roli ve filmu společnosti Netflix a jednou z nejmladších neslyšících hereček, která se objevila ve vedoucí roli v jakémkoli celovečerním filmu. V příspěvku na Instagramu Netflixu autoři filmu řekli: „Chtěli jsme napsat neslyšící postavu, která by nebyla definována sluchovou vadou – takovou, která bude nedílnou součástí své komunity.

Tlumočníci

Otec Shaylee McFeely a Shaylee tvrdí, že produkce musí víc brát na vědomí, že je důležité najímat více tlumočníků pro neslyšící herce. Rovněž se domnívají, že učitelé ASL musí být častěji na scéně a zapojení do přípravy natáčení, aby byla zajištěna přesnost znakového jazyka. Být zdravotně postiženým v Hollywoodu není snadné. Ačkoli v posledních letech došlo k nějakým pokrokům, dveře pro lidi se zdravotním postižením jsou obvykle zavřené, přestože jsou největší menšinou ve Spojených státech.

Shaylee ve filmu Feel The Beat

Sny Shaylee

Shaylee doufá, že dostane šanci zahrát si ve filmu Star Wars. Chtěla by spolupracovat s dcerou herce Rocka Johnsona Zendayou. Ale jejím největším snem je hrát ve filmovém trháku s několika úžasnými neslyšícími herci.

Herečka Zendaya

Zdroj, foto: Forbes.com, Imbd.com, Csfd.cz, Justjared.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close