Vznik svátku
Světový den pro rozvoj informací byl založen OSN v roce 1972. Vznikl jakožto edukativní událost, která má veřejnost varovat před irelevantními informačními zdroji, které přispívají k dezorientaci v individuálním životě a ve společnosti. Pro člověka je důležité, aby se mu dostalo pravdivých informací, protože jen tak se může správně rozhodovat a konat. Tento svátek není příliš známý, neboť se týká hlavně těch, kteří s informacemi pracují. Aktivity spjaté se svátkem jsou tedy cílené především např. na novináře.

Úskalí technologií
Že žijeme v éře technologií je každému jasné. Technologie se staly nezbytnou součástí našeho života a využíváme je ve všech životních oblastech, v soukromí, v práci, ve veřejném prostoru, pro komunikaci s kýmkoliv na světě. Díky technologiím máme přístup k informacím jako nikdy jindy a jsme přehlceni informacemi, které nejsou pro nás bytostně důležité. S informacemi pracujeme každý den a to prakticky nonstop. Nasáváme je chtě nechtě jako houba – informace přijímáme z televize, z rádia, z mobilu, z počítače. Víme však, které informace jsou skutečně relevantní pro nás? Jaká je naše důvěra v informace, které k nám přicházejí? Umíme je filtrovat a ověřovat?

Úskalí internetu
Jistě si pamatujte na dobu, kdy jsme měli internet pouze v práci nebo doma, stabilně na jednom místě. Nyní se bez internetu neobejdeme a máme ho ve svých mobilech napříč generacemi. Zvýšená celospolečenská poptávka po internetu logicky vede ke zvýšeným nárokům na přenosové sítě, objem dat a především jejich bezpečnost. Pro konkrétní představu uvedla srovnání společnost Algotech: “Zatímco v roce 2000 používalo internet jen 400 milionů lidí, podle letošních statistik už k němu má přístup téměř 4,5 miliardy lidí a mobilní telefon používá dokonce přes 5 miliard obyvatel planety, tedy více než polovina.”

Netolismus
Věděli jste, že závislostnímu chování na internetu se říká netolismus? Jedná se o virtuální drogu, kdy jedinec má celodenní potřebu být aktivní na internetu kdekoliv a na jakékoliv technologii (PC, mobil, televize). Hraje hry, chatuje, sleduje emaily, pasivně surfuje.

Hoaxy
Internet si můžete představit jako nekonečný prostor přehlcený informacemi. Je to volný a většinou demokratický prostor, v němž jsou informace sdělovány libovolně a neomezeně. Nejedná se tedy o cenzurovaný, kontrolovatelný nebo nějak řízený prostor, proto je třeba s informacemi na internetu pracovat obezřetně. Nevěřit naivně každé zprávě, kterou si přečtu na internetu. Nepravdivé a lživé zprávy mají specifický název: hoax. Pro hoaxy je typické rychlé řetězení, nepravdivá zpráva se šíří mezi lidmi velmi rychle přes email nebo sociální sítě.

Informační gramotnost
Představuje široký pojem, který v sobě zahrnuje dále počítačovou gramotnost, poněvadž neplatí, že ten, kdo ovládá počítač, je informačně gramotný. Je to „schopnost uvědomit si kdy a proč informaci potřebujeme, kde ji můžeme nalézt, jak ji zhodnotit, využít a dále šířit etickým způsobem (…) je to základní předpoklad pro možnost aktivní účasti v informační společnosti a je součástí základního lidského práva na celoživotní vzdělávání.“

Zdroj, foto: Cz.ict-nn.com, Coopclub.cz, Wikipedia.org, Akvs.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková