Z DOMOVA

Svaz neslyšících kritizuje dotace, sociální služby nemají na jarní mzdy

Způsob přidělování dotací na sociální služby kritizoval Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob (SNN) v ČR. Poukazuje na to, že poskytovatelé dostávají od státu a krajů peníze na péči o potřebné na daný rok až na jaře. První měsíce roku tak pracovníkům, kteří se o postižené či seniory starají, mohou vyplácet jen minimální mzdu.

Dorovnají jim mzdu až poté, co obdrží přidělenou dotační sumu. Řada zaměstnanců tak ze sociálních služeb odchází. Svaz o tom informoval ČTK (Česká tisková kancelář). O problému chce jednat s ministryní práce Janou Maláčovou z ČSSD (Česká strana sociálně demokratická).

Poskytovatelé žádají o dotace na zajištění sociálních služeb na další rok na podzim. Jestli peníze dostanou, se ale obvykle dozvědí až koncem února po rozhodnutí krajských zastupitelstev. Dalších několik týdnů pak trvá úřední vyřízení a poslání přidělené částky na účet, popsala systém Prokopiusová, ředitelka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Systém sociálních služeb začal v Česku fungovat v lednu 2007. Do roku 2015 dotace na doporučení krajů rozdělovalo provozovatelům ministerstvo práce. Od roku 2016 resort poskytuje celou sumu krajům, které pak samy rozhodují o jejím rozdělení mezi jednotlivé poskytovatele. Letos by to mělo být téměř 16 miliard korun.

Zdroj: ceskenoviny.cz Foto: video.aktualne.cz, snncr.cz, idnes.cz,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close