ZE SVĚTA

Starbucks v Malajsii otevřel 2. kavárnu s neslyšící obsluhou

Zajít si do kavárny a objednat si bez jazykových bariér espresso, cappuccino nebo flat white? To je určitě sen mnoha osob se sluchovým postižením. Malajsané snít nemusí, v jejich zemi byla otevřena již 2. kavárna s neslyšícími baristy. Postarala se o to konzumní kávová společnost Starbucks.

Logo Starbucks v abecedě amerického znakového jazyka

V Malajsii je kávový gigant Starbucks tak moc populární, že je skoro v každé ulici. 19. listopadu 2019 však otevřeli speciální pobočku. V této kavárně ihned získáte pocit, že celý svět je k neslyšícím vstřícný. Znakový jazyk je tu přítomný všude – na logu Starbucks, na pracovních zástěrách, v celém interiérovém designu kavárny. 

Proč kavárna s neslyšící obsluhou?

V malajském státě Penang žije početná komunita neslyšících a nedoslýchavých občanů. Kavárna vznikla s cílem poskytnout pracovní a rozvojové příležitosti osobám, které jsou na běžném pracovním trhu znevýhodněny. Starbucks má na světě 4 pobočky s neslyšící obsluhou. Najdete je kromě Malajsie (druhá je v hlavním městě Kuala Lumpur) také ve Washingtonu D.C. a v Číně.

Všichni zaměstnanci jsou neslyšící

Pracovní prostředí pro neslyšící

Starbucks se chlubí tím, že nemá zaměstnance, ale partnery. Nová pobočka v Penangu je třípodlažní, ale je architektonicky řešena bezbariérově pro neslyšící. Obsahuje vizuální a haptické technologické systémy, objednávání zboží probíhá přes dotykové přístroje, rovněž alarmy jsou vizuální. 

Objednávka zboží probíhá skrz dotykové systémy
Nástěnná malba od neslyšícího malíře

Pokud se chystáte do Asie, nezapomeňte se zastavit také v Malajsii. Návštěva takové kavárny musí jistě stát za to. Ale víte moc dobře, že ani vy v České republice nejste o nic ochuzeni. Bezproblémově si můžete objednat kávu v Tiché kavárně, která je v Praze a v kavárně U Žambocha, ta sídlí v Brně. Tam také pracují pouze lidé se sluchovým postižením. Podpořte je – i oni chtějí pracovat jako ostatní lidé na běžném pracovním trhu. 

Baristka děkuje ve znakovém jazyce

Zdroj, foto: Rojakdaily.com, Nextshark.com, Facebook Starbucks Malaysia

Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close