ZE SVĚTA

Starbucks s neslyšící obsluhou se rozrůstá – další je v Číně

Na světě jsou již tři kavárny Starbucks s neslyšícími zaměstnanci. Vedle poboček v Kuala Lumpur (Malajsie) a Washingtonu (USA) byla otevřena další – v čínském městě Guangzhou. Otevřeli zde “tichou kavárnu”, kde pracuje téměř polovina zaměstnanců se sluchovým postižením (14 ze 30).

Starbucks v čínském Guangzhou


Jak si zákazníci objednávají v čínské “tiché kavárně”?

V kavárně mají speciální systém “snadného objednávání”, který zákazníkům umožňuje objednat si bez jediného slova. Objednání probíhá tak, že si zákazník do tabletu zadá, co chce za pití nebo jídlo (jsou označené čísly). A od neslyšícího zaměstnance dostane také pager, který zavibruje, když je jeho objednávka připravena k vyzvednutí. A pokud zákazník potřebuje něco speciálního, může to neslyšícímu personálu jednoduše napsat.

Zaměstnanci a zákazníci v “tiché kavárně” využívají tablety a vibrující pagery


Starbucks v Guangzhou podporuje neslyšící i jinak

Kromě zaměstnávání lidí se sluchovým postižením podporuje kavárna neslyšící i tím, že nabízí výuku znakového jazyka pro veřejnost a poskytuje prostor pro pořádání workshopů pro neslyšící. Kavárna myslí i na neslyšící umělce – vystavuje zde jejich umělecká díla.

V kavárně na zdi visí obraz s názvem “Láska”


“S-T-A-R-B-U-C-K-S” prstovou abecedou je k vidění na deštnících i na zástěrách zaměstnanců


Uplatnění neslyšících + osvěta na veřejnosti

Díky společnosti Starbucks mají neslyšící možnost rozvíjet svou kariéru ve společenském prostředí, kde jsou ostatními lidmi podporováni. A samotný obchod funguje na veřejnosti jako osvěta v oblasti sluchového postižení – šíří povědomí o komunitě neslyšících.

Leo Tso (provozní ředitel společnosti Starbucks China) uvedl, že kavárna v Guangzhou je možná nejtišší pobočkou ze všech poboček (3 800) v celé Číně.

Podívejte se na projekty Tichého světa:

Naše Tichá kavárna je první pražská kavárna s neslyšící obsluhou. Nabízí skvělou kávu a příjemné posezení. Podívejte se na web: Tichakavarna.cz

Náš Tichý jazyk pořádá kurzy českého znakového jazyka pro veřejnost i odborníky. Na kurzech vyučují zkušení neslyšící lektoři. Podívejte se na web: tichyjazyk.cz

Zdroj
foto: Businesstoday.in, Shanghai.ist, Nextshark.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close