ZE SVĚTA

Slyšícím rodičům se narodily dvě dcery se sluchovou vadou

Když rodiče jsou zcela zdraví, tak většinou počítají s tím, že se jim narodí zdravé dítě. Hlavně když nemají v historii rodiny žádnou ztrátu sluchu. Jenže osud tomu chtěl jinak. Nadělil jim hned dvě neslyšící děti. Jak se s tím smiřovali? Jaká organizace jim pomohla?

Rodina Easlova

Rodiče Michael a Ainslay Ealesovi se těšili na druhé dítě. První dítě Mia se jim narodila se sluchovou vadou, která způsobuje, že ztrácí postupně sluch. Pro rodinu to byl šok, ale smířili se s tím. Jenže druhé dítě se jim také narodilo se sluchovou vadou jako má Mia. 

Zleva Ava a Mia

Historie

Pro rodinu to byl ještě větší šok, protože v jejich historii se žádná genetická vada sluchu nevyskytovala. Rodiče byli velmi překvapení, protože měli za to, že se historie jako u první dcery Mii bude velmi málo pravděpodobně opakovat. Rodiče si myslí, že je v tom nějaká genetická souvislost. Jenže nemají žádné výsledky. 

Otec Michael

Hear and Say 

Poněvadž rodiče byli zapojení do charitativní organizace Hear and Say kvůli Mie, tak se cítili více připraveni, že mohou dát i druhé dceři vše, aby se vydala do světa. Jejich obě dcery utrpěly ztrátu sluchu, jedna těžkou a druhá mírnou až závažnou. Proto se rozhodli, že budou řešit jejich ztrátu sluchu pomocí sluchadel či kochleárními implantáty. 

Těžký začátek

Michael říká, že začátek byl velmi obtížný, protože nic o neslyšících nevěděli. Měli omezené zkušenosti a znalosti, především neznali nikoho, kdo by tím prošel jako teď oni procházejí.  Díky organizaci Hear and Say, která jim v počátku moc pomohla, rodiče ztratili obavy o budoucnost dítěte. Prostě odstranili veškerou tu úzkost a nejistotu o tom, jak si jejich dítě v tomto světě povede. 

Mia

Mie jsou teď čtyři roky a má oboustranné kochleární implantáty. Michael povídá, že když Mia zapne implantáty, tak najednou má jasný sluch.  Michael vzpomíná, že díky sluchadlu se již jako novorozenec rozzářila, její oči se rozsvítily a byla nadšená ze zvuků. Mia se narodila v listopadu a měla připravené sluchadlo před Vánoci. Navždycky si zapamatovali ten okamžik, kdy jí sluchadla byla zapnuta – to bylo poprvé, kdy dítě uslyšelo. Byla to okamžitá bdělost a vědomí. S kochleárním implantátem to bylo stejné, bylo to okamžité rozpoznání nových zvuků nebo bohatství zvuků kolem ní. Je to dar zvuku a bez toho ponoření do něj se dá světu jen těžko porozumět. Včasná intervence je životně důležitá, takže neslyšící a nedoslýchavé děti mohou vyrůst a slyšet a mluvit stejně jako jejich slyšící vrstevníci. Mia teď chodí do rané péče o děti tři dny v týdnu a pobíhá se všemi svými kamarády, že ani není poznat, že má ztrátu sluchu.

Mia

Austrálie

Každý 6. Australan je v současnosti postižen ztrátou sluchu. Hear and Say je nezisková organizace v Queenslandu (stát na SV Austrálie), která dětem se sluchovým postižením poskytuje specializovanou terapii poslechu se sluchadly či kochleárním implantátem a mluveného jazyka. Omezení kvůli koronaviru donutila Hear and Say zrušit tři z jejich každoročních fundraisingových akcí a převést své klinické služby na online systém. Here to Stay Giving Day je 24hodinová online fundraisingová akce, která získá životně důležité prostředky pro zajištění činnosti Hear and Say k podpoře děti se sluchovým postižením, na kterou sbírá dary od firemních dárců. 

Hear and Say

Chris McCarthy

Generální ředitel Hear and Say Chris McCarthy uvedl, že náklady na podporu jednoho dítěte, aby se naučilo slyšet, poslouchat a mluvit, činí asi 10 000 dolarů každý rok po dobu až šesti let. Chris říká, že vědí, že miminka a děti se ztrátou sluchu nemohou čekat, neboť každý den bez zvuku může omezit jejich potenciál, zejména v prvních letech, kdy se mozek dítěte stále aktivně rozvíjí. Dále uvedl, že přispěním 25 dolarů lidé mohou poskytnout dítěti přístup k skupinovým lekcím sociálních dovedností založených na hře, nebo 500 USD pomůže poskytnout sadu videí s nezbytnými zdroji informací, které budou zaslány rodině žijící na venkově nebo ve vzdálených částech Queenslandu.

Chris McCarthy

Zdroj, foto: Couriermail.com, Firstvoice.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close