ZE SVĚTA

Slovinská vláda podpořila návrh o zařazení slovinského znakového jazyka jako oficiální jazyk.

Vláda Slovinska podpořila návrh uznat ústavou slovinský znakový  jazyk jako oficiální. Vláda uvedla, že aby slovinská komunita neslyšících a sluchově postižených plně uplatnila svá základní lidská práva, měl by být slovinský znakový jazyk oficiálním jazykem. Tento návrh předložila Asociace nedoslýchavých a neslyšících, která se domnívá, že návrh pomůže komunitě uživatelů znakového jazyka z hlediska zaměstnanosti a vzdělání.

Slovinsko vyznačené na mapě.

Ministryně práce Ksenija Klampfer s tímto rozhodnutím souhlasila a uvedla: „Komunikace a jazyk, jakož i právo na jejich využívání, jsou nezbytné pro sociální začleňování a uplatňování základních lidských práv. Bez komunikace se jednotlivec nemůže plně zapojit do společnosti.“

Tento návrh nyní projednává Národní shromáždění ve spolupráci s Asociacemi neslyšících.

Slečna znakuje „Slovinsko“

Přijetí tohoto návrhu musí odsouhlasit Národní shromáždění. Rozhodnutí se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu, v Den slovinského znakového jazyka. Pokud Slovinsko návrh přijme, připojí se ke čtyřem zemím v Evropské Unii – Rakousku, Maďarsku, Finsku a Portugalsku, které daly svým znakovým jazykům status úředního jazyka.

Zdroj: languagemagazine.com, Facebook.com, total-slovenia.news.com
foto: planetacestovani.cz, irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close