ZE SVĚTA

Santa Claus se naučil znakový jazyk

Blíží se Vánoce, skoro každý přemýšlí, jak potěšit své blízké či úplně cizí lidi. Santa Clausovi se povedlo potěšit neslyšící děti. Čím je potěšil? 

Brian Dickson

Sedmačtyřicetiletý Brian Dickson pochází z Bangoru v County Down (město v hrabství Down v Severním Irsku). Brian je úplně obyčejný člověk, který se ale každoročně v prosinci přeměňuje v neobyčejného a oblíbeného člověka – Santa Clause. 

Bangor v Irsku

Pro tuto roli si Brian bělí vousy. Ale to není všechno. Ještě dochází se svojí ženou na kurz znakového jazyka. Určitě si pokládáte otázku, proč? 

Dicksonovi

Nákupní centrum

Vloni Brian potkal neslyšící děti v nákupním centru Bloomfield. A tam narazil na komunikační bariéru, protože jim nerozuměl a ony nerozuměly jemu. Brian se kvůli tomu cítil špatně, protože tak byly neslyšící děti ochuzeny o zážitek se Santou. 

Kurz znakového jazyka

Brian proto hledal kurz znakového jazyka a dostal se do kontaktu s Církví prospívajícího života v Newtownards. Naučil se základy britského znakového jazyka (BSL), především znaky týkající se Vánoc. Měly by stačit pro komunikaci s neslyšícími dětmi.

Kurz Makatonu

Brian a jeho manželka se rozhodli, že absolvují i kurz Makatonu, aby uspokojili všechny děti a dospělé se zvláštními potřebami. Makaton je jazykový program, který využívá znaků, mluvené řeči a symbolů ke komunikaci s osobami, které mají komunikační problémy (např.: osoby s mentálním postižením, s dyspraxií, s autismem…). Dicksonovi říkají, že pokud jim mohou udělat radost byť jen deset minut během jejich rozhovoru, tak to bude za to stát a půjdou domů šťastní. 

Makaton

Další Santa Claus

Jak se zdá, se Santa Clausy, kteří umí znakovat, se letos roztrhl pytel. Další znakující Santa Claus pochází z města Charlotte (Severní Karolína, USA). Neslyšící studenti tak měli možnost Santovi říct svá přání ve znakovém jazyce a mohli se s ním též vyfotit.

Charlotte, Severní Karolína (USA)

Zdroj, foto: Buzz.ie, Worldmap1.com, Tichezpravy.cz, Fox46charlotte.com

Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close