ZE SVĚTA

S australskými požáry bojoval i neslyšící hasič

Austrálii pohltil ničivý oheň. Tamní požáry se změnily v peklo, na které hasičům a armádě nestačí síly. Hořet začalo dříve a požárů je o hodně více než v minulých letech. Na pomoc kontinentu posílá peníze celý svět, včetně sportovců a filmových hvězd. 

Ilustrační foto: Ohnivá zkáza a bojující hasič

Boj s ohněm

Austrálie spoléhá na dobrovolné hasičské sbory, mezi nimiž je i neslyšící hasič Peter Busch. Hasiči pracují v minimálně dvanáctihodinových směnách. Čtyři z nich během výkonu práce zemřeli. Na pomoc dorazilo i přes 150 novozélandských hasičů. Kromě požárníků na místě zasahuje i armáda, jejichž letadla a lodě pomáhají s evakuací.

Peter Busch – neslyšící dobrovolný hasič

Neslyšící dobrovolný hasič

Peter Busch (61 let) je dobrovolným hasičem již 45 let. Žije v australském státě Victoria. K hasičům se dostal díky svému otci, který byl rovněž hasičem – jako teenager se od něho Peter učil. Aby ostatní věděli, že je Peter neslyšící, nosí na hasičské helmě a uniformě nápisy “I´M DEAF” (v překladu: “Jsem neslyšící”). Odůvodňuje to tím, že lidi se kterými se setká, musí vědět, že neslyší – aby na něho za zády zbytečně nekřičeli, ale že ho mají místo toho poklepat na záda, nebo zatahat za hadici. A když Peter řídí hasičské vozidlo, slyšící kolegové mu poklepají na rameno a řeknou mu, kam má jet.

Peter ukazuje svou uniformu s nápisem, který informuje, že je neslyšící

Peter Busch a ničivý požár v Austrálii

O letošním požáru říká Peter, že je to to nejhorší, co v životě viděl. Že už zažil menší požáry, ale ty letošní jsou obrovské. K požárům se dostal spolu s dalšími hasiči pomocí armádního letadla, kde poté bojoval pět dní proti devastujícímu ohni.

Peter s hasiči obcházeli a hasili všechna místa, kde hořel oheň. Viděli spoustu shořelých domů a farem, uhořelá a zraněná zvířata (spálené tlapky, části těl). Už jim nemohli pomoct. Zraněná zvířata dávali do nemocnic, aby o ně bylo náležitě postaráno. Poté pokračovali v boji s neutuchajícími požáry.

Armádní letadlo, které dopravilo Petra a ostatní hasiče na místo požárů
V armádním letadle s kolegy hasiči 

Domov Petera Busche

V roce 2014 došlo k požáru, když do Buschovy farmy udeřil blesk. Spálil téměř celou jeho farmu kromě jeho domu. Jeho přátelé mu pak pomohli znovu vybudovat farmu a oplocení po požární sezóně.

Evakuace obyvatel

S dobrovolnými hasiči Peter také pomáhal odejít obyvatelům zasažených domů. Říkali jim, že musí opustit své domovy, aby se zachránili. Obyvatelé byli v šoku a panikařili, ale museli odejít, aby se mohli hasiči pokusit zachránit jejich domy. Ale ne vždy se to podařilo. Když je vítr hodně silný a oheň zasahuje hasiče, musí i oni myslet na své zdraví a ustoupit – obejít oheň z jiné strany.

Dobrovolní hasiči pomáhali také odnést zraněná zvířata do nemocnic

Neslyšící hasiči v Austrálii

Peter se zmínil o tom, že v Austrálii je pět neslyšících hasičů. Dva z nich (manželé) ze Sydney jsou jeho přátelé. Manželé se v boji s ohněm střídali, protože doma musel jeden zůstat, aby se postaral o jejich dcerku. Když byla na výjezdu manželka, jela s dalšími hasiči ve čtyřech hasičských autech. Míjeli požáry, když vtom na první auto spadl hořící strom. Neslyšící hasička měla štěstí – byla ve druhém vozidle. V prvním hasičském autě zemřeli po pádu stromu dva hasiči – A. O´Dwyer, G. Keaton (oba otcové devatenáctiměsíčních dětí).

Pohřeb zemřelého hasiče – dcerka vedle rakve drží tátovu přilbu…

Nebezpečný oheň

Peter sdílel i svou nebezpečnou zkušenost – projetí hasičského vozidla ohněm. Stalo se mu to dvakrát, když to byla poslední možnost záchrany. Řekl, že to bylo děsivé, ale bylo to v pořádku, protože vozidlo má po stranách vytékající vodu – to pomůže projetí ohněm.

Peter sdělil, že tyto požáry v Austrálii jsou hodně podobné požárům, které v posledních letech zpustošily části Kalifornie v USA.

Zdroj, foto: Dailymoth.com, Zpravy.aktualne.cz, Theaustralian.com.au, Vox.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close