Z DOMOVA

Roman Lupoměský získal cenu Křesadlo

Roman Lupoměský, který je neslyšící, získal Křesadlo 24. dubna 2019. Cenu mu předal primátor hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib.

Pan Lupoměský převzal cenu od pana primátora MUDr. Hřiba.

Jaký je význam slova “křesadlo”?

Než se začaly používat zápalky k zapalování ohně, používal se křesací kámen a další předměty, aby bylo možné rozdělat oheň. A to tak, že úderem křesacího kamene vznikla rozžhavená jiskra, která byla základem k rozdělání ohně.

Symbolika ceny Křesadlo:

Tak, jako se z kamene vykřesá rozžhavená jiskra, jsou dobrovolníci těmi, kdo pomáhají vykřesat jiskry lidství. Cena Křesadlo se tedy předává lidem – dobrovolníkům, kteří dlouhodobě někomu pomáhají nebo o někoho pečují. Často i za cenu toho, že museli projít komplikovanou cestou nebo je nechápalo okolí.

Kdo je Roman Lupoměský?

Pan Lupoměský má těžké sluchové postižení. Přes 30 let se dobrovolně věnoval sportu osob se sluchovým postižením, konkrétně tenisu. Od dětství bylo jeho snem udělat kariéru v tenisu, ale nesplnilo se mu to. V osmi letech začal hrát tenis, setkával se ale s problémy v souvislosti s jeho handicapem (obtížná komunikace s hráči, nechtěli ho kvůli tomu pouštět na antuku). Mladý Roman to ale nikdy nevzdal. Dostal se dokonce do soukromé tenisové akademie na tréninky k Antonínu Bolardtovi (bývalý nehrající kapitán daviscupového týmu Československa). Pan Lupoměský hrál mezi slyšícími i neslyšícími hráči. Účastnil se mezinárodních turnajů pro sluchově postižené v Evropě a stal se mistrem České republiky v tenise neslyšících.

Malému devítiletému Romanovi děda věnoval psací stroj – aby mohl propagovat tenis neslyšícím dětem.

Roman má z ocenění za dobrovolnickou činnost velkou radost. Je to pro něj zasloužená odměna za jeho práci ve sportu pro neslyšící. „Nejsem sobec, chci pomoct objevit tenis neslyšícím, a to ohromně naplňuje můj dobrovolnický život“, říká pan Lupoměský.

Pozorným divákům Tichých zpráv jistě neušlo, že jsme již v minulosti (prosinec 2018) informovali o tom, že toto ocenění získal i další neslyšící – pan Žamboch.

Odkaz na tuto zprávu: https://www.tichezpravy.cz/cenu-kresadlo-ziskal-neslysici-pan-zamboch

Zdroj: Zijushandicapem.cz, Hest.cz,
foto: archiv pana Lupoměského, archiv ČTSN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close