ZE SVĚTA

Rodině hrozila deportace z Austrálie kvůli neslyšícímu synovi

Wangchukovi, čtyřčlenná rodina (rodiče a dva synové) z Bhútánu (stát v jižní Asii sousedící s Indií a Tibetskou autonomní oblastí), žijí v Austrálii od roku 2012. Rodina žije ve městě Queanbeyan, ve státě Nový Jižní Wales. Jeden ze synů je neslyšící. Jmenuje se Kinley (18 let) a jeho mladší slyšící bratr se jmenuje Tenzin (17 let). Oba studují na střední škole.

Rodina Wangchukových z Bhútánu žijící v Austrálii (zleva: matka, syn Tenzin, neslyšící syn Kinley a otec)

Bhútán vs. Austrálie

V Bhútánu byl neslyšící syn izolován od společnosti, proto se rodina rozhodla pro emigraci do Austrálie. Kinley se po migraci do Austrálie naučil australský znakový jazyk. Tam mu byla také přesně diagnostikována sluchová vada a dostal sluchadlo. Díky sluchadlu a australskému znakovému jazyku začal komunikovat a zapojil se do společnosti. Každý, kdo Kinleyho potká o něm říká, že je to úžasný mladý muž. O rodičích říkají místní sousedé, že jsou velice pokorní a pracovití.    

Podle slov místních je neslyšící Kinley úžasný kluk

Imigrační úřad odmítl prodloužení víza

Imigrační úřad rozhodl letos v březnu rodině odmítnout prodloužení víza na pobyt v Austrálii – a hrozí jim vyhoštění ze země. Podle slov imigračního úřadu nesplňuje neslyšící syn podmínky australských migračních zákonů kvůli jeho sluchové vadě. Jeho sluchové postižení je trvalé a stálo by peníze daňových poplatníků. Údajně by jeho postižení vyžadovalo celoživotní zdravotní a sociální náklady.

Náš syn nevyžaduje žádnou léčbu ani léky!

„Vím, že můj syn je neslyšící, ale není pravda, že kvůli němu má Austrálie velké náklady,“ řekl otec. Podle jeho slov chodí Kinley pouze každý rok na běžné každoroční testování sluchu. Používá sluchadlo, ale jeho sluchová vada nevyžaduje žádnou léčbu ani léky. Matka dodává: “Můj manžel a já máme stabilní pracovní místa, pracujeme tvrdě a platíme daně tak jako každý australský občan.” Podle rodičů je neslyšící syn zcela nezávislý, samostatný a nikdo cizí se o něj starat nemusí.

Rodina je v Austrálii šťastná 


Odvolání, petice a šťastný konec

Rodina podala odvolání, ale správní odvolací soud jejich žádost o vízum zamítl.

Více než 50 000 lidí podepsalo petici na webových stránkách www.change.org, která vyzývala ministra pro imigraci Davida Colemana (David Coleman), aby zasáhl do případu Wangchukovy rodiny s neslyšícím synem a bylo jim uděleno vízum. Rodina se obávala, že by se musela vrátit zpátky do Bhútánu.

Australský ministr pro imigraci David Coleman

Naštěstí začátkem května ministr Coleman rozhodnutí odvolacího soudu o deportaci rodiny do Bhútánu zrušil a asijské rodině s neslyšícím synem tak bylo dovoleno zůstat v Austrálii.

Zdroj: Theguardian.com, Abc.net.au, Dailymail.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close