ZE SVĚTA

První neslyšící osoba v Americe byla přijata do ošetřovatelského programu

V americkém státě Florida, přesněji ve městě Jacksonville, nyní žije neslyšící Bethany Bakerová (27 let). Maturitu získala na Floridské škole pro neslyšící a nevidomé, škola se nachází ve městě St. Augustine. V roce 2009 se Bethany vydala na univerzitu Gallaudet, která se nachází ve Washingtonu, D.C, kde studovala obor historie. Poté se odstěhovala do amerického státu Tennessee.

Poskytování péče pro neslyšící Mama Ray

Bethany tehdy absolvovala kurz certifikované asistentky v ošetřovatelství, poté pracovala šest měsíců na pohotovosti. Bethany jednou v létě v Tennessee poskytovala péči neslyšící paní Mama Ray (96 let), vařila jí, pomáhala ve sprše atd. Neslyšící komunita v Tennessee Mamu Ray znala velmi dobře. Tehdy Mama Ray přišla s nápadem, že by Bethany mohla studovat medicínu. 

V roce 2016 zemřela Mama Ray ve věku skoro 100 let. Bethany její smrt zasáhla a vrátila se na Floridu, kde se zapsala do ošetřovatelského programu na University of North Florida (UNF) v Jacksonville. Bethany zbývá ještě jeden rok programu a doufá, že to dotáhne až na absolventku porodní sestry nebo sestry na operačním sále. Centrum zdravotního postižení UNF poskytuje Bethany tlumočníky na výuku a do ordinace během praxe v nemocnici Flagler Hospital. Jeden chodí s ní a druhý zůstává venku. Bethany vtipkuje, že má dva bodyguardy (tělesnou stráž). Při výuce používá titulkování přednášek a má speciální stetoskop, který je napojen na její mobilní telefon, takže může vidět zvuky, které jiní slyší. 

Zážitek, který Bethany otevřel oči

Bethany sdělila, že jednou byl neslyšící muž hospitalizovaný a čekala ho operace srdce. Pacient neměl 3 dny k dispozici tlumočníka a vůbec nevěděl, jaká operace ho čeká. Neměl žádné informace, proto si Bethany udělala čas a navštívila ho s tím, že mu předala veškeré informace, které chtěl vědět. Po této situaci Bethany přesvědčila nemocnici v Tennessee, aby najala tlumočníka, který bude stále na oddělení, kde se zaměstnanci dostávají do kontaktu s neslyšícími, nevidomými, hluchoslepými a dalšími zdravotně postiženými pacienty.

I přes svůj handicap si našla způsob, jak s ostatními komunikovat!

Bethany se jako ošetřovatelská asistentka naučila komunikovat s pacienty různými způsoby. Přinesla pager pro sestry, aby ji kontaktovaly, a sehnala si tablet pro přístup k tlumočníkovi, aby mohla se slyšícími pacienty komunikovat, kdyby nebyl osobně dostupný žádný tlumočník. Různá světla v sesterně zaznamenávají, když někteří pacienti na pokojích potřebují k dispozici sestru.

Pager

V prosinci 2019 Bethany čeká v rámci studijního programu v zahraničí zájezd do Thajska, kde studenty budou čekat workshopy a přednášky. Studenti budou mít v Thajsku jeden den volna a Bethany ho využije tak, že navštíví největší školu neslyšících v Bangkoku.

Co Bethany ještě dělá a co je jejím cílem?

Bethany pracuje i jako dobrovolník pro Červený kříž. Jejím cílem není jen poskytovat pomoc neslyšícím pacientům, ale také podporovat neslyšící v jakémkoliv zaměstnání. Svým příkladem chce “otevřít dveře” dalším neslyšícím, kteří by ji chtěli následovat. Je šťastná, že ji univerzita přijala ke studiu a chce dobře pracovat ve zdravotnictví.

Zdroj, foto: Usnews.com, Facebook.com, Fsdbk12.org, Dailynurse.com, Mentalfloss.com
Editor: Nikola Michalíková

Back to top button
Close