ZE SVĚTA

Proud moči vydává zvuk? Jaké další zvuky mohou neslyšícího ještě překvapit?

Některým lidem se podaří vrátit sluch. Začít znova slyšet s sebou ale přináší jisté dopady na lidskou psychiku. Svět je hlučné prostředí plné rozmanitých zvuků různé intenzity a hlasitosti. Běžně slyšící člověk přijímá tyto zvuky jako přirozenou součást každodenní reality. Pojďme si ukázat první dojmy osob, které začaly ZNOVA slyšet.

Znovu slyšet znamená slyšet pomocí naslouchacích zařízení…

  • Nebyl jsem neslyšící, ale mnoho jsem toho neslyšel. Když jsem dostal digitální sluchadla, překvapilo mě, jak hlasitý je proud moči do záchodové mísy. Dalšího neslyšícího vyděsil zvuk spláchnutí. Když jej poprvé slyšel, hned utekl z koupelny. 
Proud moči + spláchnutí WC

  • Můj syn vždy šíleně řval. Bolely nás z toho uši. Přestal tolik řvát, když mu v jeho 18 měsících dali sluchadla. Hrál si s bratrem a dostal se do šíleného vzteku kvůli autíčku. Vyndal si sluchadla ihned, co ho vyděsil vlastní jekot. Od té doby začal častěji plakat než řvát.
Křik dítěte

  • Svět je plný zvuků a každý den se seznamuju s novým. Je to pro mě obtížné a někdy dokonce vypínám kvůli tomu sluchadla, jinak bych z toho dostal migrénu. Nejvíce mě překvapil zvuk vařící vody. Mám problémy v kině, ty zvuky jsou tak intenzivní, že kino sleduju jedině bez sluchadel. Ale pak nerozumím, o čem je film. 
Vařící voda

  • Neslyšela jsem do 22 let. Vyděsilo mě kočičí předení. Vždy jsem ho cítila, ale nikdy jsem ho neslyšela.
Kočičí předení

  • Velmi mě překvapily kapky deště, chůze po koberci a za nejkrásnější zvuk považuji zpěv ptáků!
Zvuk deště

  • Můj kamarád byl zklamaný, když zjistil, že slunce nevydává žádný zvuk. Domníval se, že slunce bude aspoň šumět. 
Slunce nevydává žádný zvuk

  • Celý život jsem používal sluchadla. Pak jsem získal implantát a začal vnímat nové zvuky. Poprvé jsem např. slyšel cvrčky. To drobné šustění jsem mohl díky kochleárnímu implantátu slyšet. Pověděl jsem o divném šustění své mámě a ta si myslela, že se jedná o hada. Byli to pouze cvrčci. 
Zvuk cvrčků

  • Ohromilo mě štěkání psa. Všichni mi říkali, že je to speciální jedinečný zvuk, každý pes štěká údajně jinak. Mně přijde, že je to stejný zvuk a ne příjemný, protože mám pocit, že to zvíře na mě “řve”. 
Štěkot psa 

Nově přijímané zvuky

Každý z nás je individualitou a to se rovněž odráží ve vnímání zvuků kolem nás. Někomu přijde děsivé to, co je pro někoho jiného naopak příjemným zvukem. Při implementaci sluchových zařízení člověk najednou vnímá svět v jiné podobě. Osoby se sluchovým postižením, které využívají kompenzační pomůcky, mají jednu výhodu. Mohou se na rozdíl od slyšících zcela odpojit od hlučného prostředí a být doslova v tichu. 

Zdroj, foto: Emefka.sk, Pixabay.com

Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close