Projekt Neticho

Nejaktuálnější studie tvrdí, že každý sedmý Evropan má tinnitus neboli ušní šelest. Jedná se o nepříjemné pískání, bzučení nebo syčení, většinou subjektivního rázu, což znamená, že tu zvukovou nepříjemnost vnímá jen dotyčný tinnitář. Zhruba 77 tisíc Čechů se potýká s tinnitem. Nejen z toho důvodu vznikl nový český projekt Neticho - organizace pro všechny tinnitáře. Slyšeli jste (něco) o Neticho?

0

@neticho.cz

Vznik Neticho 

Nový neziskový projekt Neticho, z.s. založil v únoru 2023 Filip Rojík, který je tinnitář. Ví moc dobře, o čem tinnitus je, žije s ním víc jak 10 let. Tehdy si škubl hlavou a šel s tím k lékaři až po několika týdnech, což byla chyba. Pro účinnou léčbu tinnitu je totiž důležitá včasná diagnostika. Na tu se Filip sám snaží apelovat právě svým projektem Neticho. Neticho vzniklo jako iniciativa lidí s tinnitem ve spolupráci s odborníky. Další důležitou osobou projektu Neticho je Žaneta Sadilová, také tinnitářka. Žaneta včlenila do projektu Neticho svůj vlastní projekt Tinnitus terapie, který vznikl v roce 2021. Přeje si, aby u nás v budoucnu vznikla speciální klinika pro tinnitáře.

Výstižná osvěta (Foto: Facebook @Neticho.cz)
Filip a Žaneta (Foto: Facebook @Neticho.cz)

Cíl projektu Neticho

Hlavním cílem projektu Neticho je nabízet osvětové a podpůrné zázemí pro všechny tinnitáře. Nejčastější radou pro tinnitáře je totiž “na to si zvyknete”. Přitom tohle je jen jedna z mnoha cest, jak bojovat s tinnitem.

  • úzká spolupráce s odborníky na tinnitus = odpovídající informační obsah webové stránky www.neticho.cz pro tinnitáře
  • sdílení konkrétních příběhů
  • osvětový obsah na sociálních sítích Neticho (Facebook, Instagram)
  • příprava budoucího obsahu a materiálů na téma tinnitus společně s odborníky na tinnitus
Osvěta v podání Neticho (Foto: Instagram.com)

Mediální vstup v ČT

Zakladatel projektu Neticho Filip Rojík byl nedávno v České televizi v pořadu Studio 6. Povedlo se mu tak zviditelnit téma tinnitu v televizním prostoru. Podívejte se na záznam, který je opatřen titulky.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/223411010100926/cast/1001897/

Projekt Neticho ve Studio 6 (Foto: printscreen Ceskatelevize.cz)

Máte tinnitus? Chcete také sdílet svůj příběh?

Jak jsme uvedli, jedná se o neziskovou nestátní organizaci, kterou řídí komunita lidí s tinnitem či dobrovolníci. A protože autentická osvěta může vzejít jen od lidí s osobní zkušeností, Neticho shání do svých řad další dobrovolníky a peer konzultanty (lidi s osobní zkušeností s tinnitem). Můžete to být vy, kdo nasdílí svůj příběh s tinnitem, který pomůže jiným lidem. Kdo pomohl s tinnitem Vám?

Hledá se peer konzultant (Foto: Facebook @Neticho.cz)
Hledá se dobrovolník (Foto: Facebook @Neticho.cz)

Všechny informace najdete na sociálních sítích a webu.

Odkaz na Instagram: https://www.instagram.com/neticho.cz/ 

Odkaz na Facebook: https://www.facebook.com/neticho.cz 

Odkaz na web: https://www.neticho.cz/ 


Zdroj, foto: Neticho.cz, Facebook @neticho.cz, Instagram.com, Ceskatelevize.cz, Mujrozhlas.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button