ZE SVĚTA

Poslouchat hudbu pomocí vibrujících tenisek? Proč ne?

Hudba se dá vnímat různými způsoby. Někomu stačí poslouchat písničky v autorádiu, někdo preferuje kvalitní poslech hudby přes sluchátka na uších, a někdo zase rád vnímá hudbu co nejvíce smysly – živě na koncertě. Každý hudbu cítí trochu jinak.

I neslyšící mohou vnímat hudbu

To, že má člověk sluchové postižení, neznamená automaticky, že neposlouchá či nevnímá hudbu. Pro slyšícího je hudba v podstatě zvuk, který má určitý žánr, melodii a rytmus. Může ji vnímat pozitivně či negativně. Pro neslyšícího je hudba spíše fyzickým a vizuálním zážitkem. I tak si ji ale může užít! Dokonce jsou i neslyšící, kteří se naučili hrát na hudební nástroj.

Startup DropLabs

Startup DropLabs sídlí v kalifornském městě Los Angeles (USA). DropLabs ve spolupráci s taneční komunitou neslyšících a poradci v oblasti haptiky a neurovědy na University of Pittsburgh a Emory University vyvinuli zvukovou technologii, která umožňuje cítit hudbu pomocí těla. Ucho v tomto případě nehraje žádnou roli.

Startup = nově založená společnost, vyvíjející produkt nebo službu, které jsou ve svém místě a své době unikátní. Zaměřuje se na produkt, který na trhu ještě není, a který má velkou pravděpodobnost, že bude úspěšný.

Přijímání vibrací nohama

Susan Paley (bývalá ředitelka Beats by Dre – audio značka zaměřená na výrobu sluchátek pro hudbu) se se svým týmem v DropLabs zaměřila na vnímání hudby pomocí speciální vibrující obuvi. Na nohy (podrážky bot) se zaměřili proto, že je to tělesná část, která může při poslechu hudby nejlépe cítit vibrace. Vyvinuli unikátní tenisky, které dokážou převádět zvuky a hudbu na vibrace, které stimulují nervová zakončení v nohou. Tyto vibrace pak rezonují skrze celé tělo.

Susan Paley z DropLabs
Speciálně upravené tenisky pro vnímání vibrací

Vibrační tenisky EP 01

Jedinečné vibrační tenisky dostaly název EP 01. Využití mohou najít u umělců, hudebníků, tanečníků, ale i u hráčů počítačových her, vědců a u lidí se sluchovým postižením. Obuv je propagována především jako netradiční tenisky pro hudební fajnšmekry a pouliční tanečníky.

Jak fungují tenisky EP 01?

Uživatelé tenisek mohou svůj telefon spárovat se speciálním čipem uvnitř bot a přes Bluetooth (nebo i přes kabel) posílat zvukový signál, který se v botách přemění na vibrace. DropLabs má na tento princip dokonce i několik patentů (na světovém trhu není nic podobného). Boty se spárovaným telefonem vydrží takto fungovat okolo šesti hodin!

Představení vibrujících tenisek:

Využití tenisek EP 01

Využití této technologie je však mnohem širší.  DropLabs své tenisky směřují i do počítačových her, především pak pro virtuální realitu, která má za cíl pohltit hráče se vším všudy. Vnímání vibrací skrze nohy tak umožní hráčům prožít komplexní zážitek. DropLabs se především inspiroval u neslyšících, kteří si při poslechu hudby musí hledat jiné způsoby pro vnímání hudby. Tenisky by mohly mít skvělé využití i v případě meditací nebo při léčbě posttraumatických stresových poruch. Vibrace z tenisek mohou specifické negativní vibrace z člověka “odstranit”.

Neslyšící tanečník Antoine Hunter

Neslyšící Antoine Hunter

Paní Paley a ostatní z týmu v DropLabs inspiroval neslyšící tanečník Antoine Hunter, zakladatel tanečního festivalu pro neslyšící (International Deaf Dance Festival). Antoine jim vysvětlil, že neslyšící cítí hudbu právě prostřednictvím vibrací. Že on sám chodí k obrovským reproduktorům, aby si zapamatoval vibrační vzorec, který se odráží od podlahy. Když se ho naučí, natrénuje si na to tanec a předává ho pak dalším neslyšícím tanečníkům.

O tanečníkovi Antoine Hunterovi:

Prodej vibračních tenisek

Tenisky EP 01 zatím nejsou oficiálně v prodeji, ale je možné si je předobjednat v e-shopu DropLabs. Jak již asi tušíte, nejedná se o žádnou levnou záležitost – v přepočtu vychází tenisky na zhruba 12 600 Kč (včetně příslušných kabelů pro hraní her, atd). Po objednání vám mohou tenisky doručit již v prosinci 2019! Jdete do toho?! 🙂

Zdroj, foto: Czechcrunch.cz, Droplabs.com, Sites.duke.edu, Wikipedia.org, Flowee.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close