ZE SVĚTA

Podnik rychlého občerstvení Abey Khao pro neslyšící

Islamabád, hlavní město Pákistánu, se pyšní speciálním podnikem rychlého občerstvení od neslyšících a pro neslyšící. Pracuje v něm neslyšící personál a občerstvení se objednává prostřednictvím znakového jazyka. Podnik je doslova zjevením v kontroverzní a silně náboženské zemi Pákistán. 

Abey Khao – Hey, pojď se najíst!

Vznik podniku 

Možná si vybavíte naše starší články, v nichž jsme informovali o Starbucks, který na několika místech v Asii a v Americe provozuje neslyšící kavárny. V Praze funguje Tichá kavárna. V Islamabádu mají podnik rychlého občerstvení, který je pro neslyšící bezbariérový. Jmenuje se Abey Khao neboli Hey, eat! – v češtině to znamená “Hej, pojď se najíst”. Tento podnik založil 23letý neslyšící Sheikh Faizan Raza, který v oblasti podnikání následuje svého otce, jenž je také neslyšící a který vlastní krejčovskou firmu s neslyšícími krejčími. 

Podnik sídlí v hlavním městě Pákistánu
Vlastník kavárny Sheikh Faizan Raza

Videoreportáž o podniku Abey Khao:

Proč vznikl tento podnik pro neslyšící? 

Dle majitele podniku je životní situace neslyšících v Pákistánu na špatné úrovni. Dochází k diskriminaci a neslyšící Pákistánci jsou v silně náboženské zemi vnímáni jako tzv. synové menšího Boha. Neexistují ani oficiální statistiky o celkové populaci se sluchovým postižením, jež žije v Pákistánu. Situace se začala v posledních letech zlepšovat, ale jen naoko. Jsou sice zavedeny kvóty pro osoby se zdravotním postižením na pracovní místa, ale realita je jiná. Neslyšící nejsou jednoduše přijímáni na místech, kde chtějí pracovat. Vláda zavedla bezplatné cestování pro osoby se sluchovým postižením a neslyšící Pákistánci mohou bezplatně požádat o vydání řidičského průkazu.

Pákistán

Raza stejně jako jeho otec chce poskytnout prostor, v němž se mohou neslyšící seberealizovat naprosto stejně jako zdraví občané. Podnik v konzervativním státě je tak trochu zjevením. Raza se potýká s všudypřítomnou nepřejícností. Ale podnik s rychlým občerstvením si našel své zákazníky, zejména mladí se rádi učí znakový jazyk. Popularita podniku jistě vzhledem k celkové situaci neslyšících v Pákistánu ještě poroste. V Pákistánu fungují již 2 pobočky tohoto podniku. 

Menu ve znakovém jazyce – co chcete, ukážete číslovkami 1-4

Recenze spokojených zákazníků

“Abey Khao nabízí krásné prostředí, hygienicky nezávadné jídlo a jedinečný zážitek, cítím se dobře v prostředí, ve kterém pracují osoby se zdravotním postižením” (vysokoškolská studentka Maya Ali)

“Vzala jsem sem (pozn.: do podniku Abey Khao) svého syna a synovce, abychom se najedli a abych jim ukázala, že tu pracuje šikovný personál se sluchovým postižením” (Mrs. Liaquat)

Pro mladé zákazníky je znakový jazyk atraktivní formou komunikace

Taky máte chuť si objednat kuřecí stripsy s hranolky ve znakovém jazyce? 🍟🍔🍗🥙 Asi nezbývá nic jiného, než si koupit letenku do Islamabádu a objednat si meníčko tam 🙂

🍟🍔🍗🥙 

Zdroj, foto: Theguardian.com, Nation.com, Youtube.com, Tubelight.pk, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close