ZE SVĚTA

Pes upozorňuje neslyšícího učitele na zvonění i na požární alarm

Na základní škole Moulsford ve Wallingfordu (Velká Británie) byl do učitelského sboru přijat pes – asistent, který během výuky pomáhá neslyšícímu učiteli Grahamovi Sagemu.

Graham Sage s kokršpanělem Jovim

Jak pes neslyšícímu učiteli pomáhá?

Pes kokršpaněl jménem Jovi během výuky pomáhá neslyšícímu učiteli tak, že jej upozorní na žáky, kteří se hlásí o slovo, na školní zvonění nebo na spuštění požárního alarmu. Pes Jovi se okamžitě stal miláčkem všech žáků. Také hlídá o přestávkách, když jsou děti na hřišti. „Pokud zazní jakýkoli zvuk, který bych měl zaregistrovat, okamžitě zpozorní,“ říká Graham.  Děti si nenechají ujít příležitost si pejska Joviho před začátkem výuky pohladit nebo se s ním po vyučování rozloučit. Oblíbili si ho i ostatní učitelé.

Jovi pomáhá britskému učiteli.
Kokršpaněl Jovi s neslyšícím učitelem

Neslyšící učitel Graham Sage

Devětadvacetiletý učitel Graham Sage začal pomalu přicházet o sluch na střední škole. První problémy související se zhoršujícím se sluchem se vyskytly při vysokoškolském studiu. Obával se, že by kvůli tomu mohl přijít i o místo učitele. Jovi mu pomáhá i v komunikaci s ostatními lidmi, kteří tak lépe berou na vědomí jeho handicap. Pro Grahama se Jovi stal nepostradatelným pomocníkem, bez kterého by nemohl vést běžný život ani pokračovat ve svém snu být učitelem.

Děti se psem Jovim
Neslyšící učitel a kokršpaněl Jovi

Asistenční psi pro neslyšící

Asistenční psi pro neslyšící pomáhají lidem i s každodenními činnostmi, které většině lidí přijdou samozřejmé. Jde například o upozornění na domovní zvonek, vyzvánějící telefon, budík, volající osobu, pláč miminka či domácí spotřebiče nebo alarm. Ochránit je mohou také při vloupání do domu. Ve venkovním prostředí pes upozorní neslyšícího, že na něj někdo volá nebo že troubí sanitka. Pes podává předměty, které spadnou na zem a neslyšící člověk to nepostřehne.

Kromě toho psi poskytují emoční podporu v případě, kdy se neslyšící lidé mohou cítit izolovaní.

Zdroj, foto: Novinky.cz, Pestra.cz, Metro.co.uk
Editor: Eva Nováková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close