Z DOMOVA

Otec, který má neslyšící dceru, přišel o práci

Otec neslyšící dcery přišel kvůli koronaviru o práci, pracuje jako pendler. Žijí ve Vimperku a o svou neslyšící dceru se otec stará sám. Nemohl získat ani finanční státní podporu na výchovu své 16leté dcery, protože stát přispívá na děti do 13 let. Nyní žijí ze svých úspor. 

Uzavření hranic = konec práce

Radek J. přišel o svou práci naprosto nečekaně. Vlivem koronaviru se zavřely se hranice a on tak nemohl dojíždět do Německa, kde pracuje jako elektrikář. Ztráta stabilního příjmu dost ovlivnila jeho náročnou životní situaci. Radek J. je otec-samoživitel, stará se o svou neslyšící dceru sám 10 let, manželka je opustila, když bylo dceři 6 let a ani finančně ji nepodporuje. A protože má 16letou neslyšící dceru, nemá nárok na finanční podporu od státu. Ta je totiž poskytována dětem do věku 13 let. I když je situace lepší a pendlerům státy umožňují vykonávat práci, Radek J. si to dovolit nemůže. Nemá nikoho, kdo by se o jeho dceru postaral. 

Radek J. se svou neslyšící dcerou

Základní škola pro děti se sluchovým postižením v Českých Budějovicích

Jeho neslyšící dcera má velmi těžkou sluchovou ztrátu. Dojíždí z Vimperku do školy pro děti se sluchovým postižením v Českých Budějovicích, kde je přes týden ubytovaná na internátě. Školy nyní otevřené jsou, ale internáty nikoliv. Dcera tedy nemůže v těchto dnech absolvovat výuku ve škole a to zabraňuje otci vykonávat práci v zahraničí.

Základní škola pro děti se sluchovým postižením v Českých Budějovicích

Nárok na dávky 

Oba dva jsou pojištění v Německu a to je důvod, proč Česká republika odmítá vyplácet Radkovi J. dávky na jeho dceru. V Německu mu ji také odmítají vyplácet, protože Němcům vadí, že rodina má trvalé bydliště v České republice. Naštěstí Radek J. v minulosti myslel na zadní vrátka a tak se svou dcerou nyní žijí z životních úspor.

Na české ani německé dávky nemá nárok

Zdroj, foto: Blesk.cz, Irozhlas.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close