ZE SVĚTA

Nyle DiMarco v pořadu se skrytou kamerou o diskriminaci neslyšících

Americká televizní stanice ABC News pravidelně vysílá pořad zvaný v angličtině “What Would You Do?” – v překladu “Co byste udělali?”. Jedná se o pořad, kde je skrytá kamera a sleduje se, jak se chovají lidé při nějaké situaci. Nedávno vysílali díl o diskriminaci neslyšících, která se odehrála v prostředí restaurace. Herci byli neslyšící zákazník, číšník a paní vedoucí restaurace. 

Skrytá kamera v restauraci – vpravo: “herec – neslyšící zákazník” a vlevo: nic netušící zákazníci

Tato situace pro natáčení scény v restauracI byla inspirována skutečnou událostí z amerického Ohia, kdy zaměstnanec podniku Taco Bell odmítl obsloužit neslyšící hosty. A když zákazník zadal svoji objednávku na telefonu, aby si ji mohl číšník přečíst, ten ji odmítl přijmout. Zaměstnanec byl následně poté propuštěn a firma Taco Bell se zavázala udržet prostředí bez diskriminace. 

V pořadu se skrytou kamerou se chová “herec – číšník” neochotně k neslyšícímu herci – zákazníkovi. V pořadu se dokonce objevil i slavný neslyšící herec a model Nyle DiMarco jako jeden z dalších herců – další zákazník. 

A jak na to reagují ostatní skuteční zákazníci? Jeden zákazník okamžitě požádá číšníka, aby byl k neslyšícímu zákazníkovi více uctivý. Dokonce vstane, aby to oznámil “herečce – vedoucí restaurace”. Jiný zákazník dokonce říká číšníkovi: “Co byste dělal, kdybyste to byl vy neslyšící? Co byste dělal, kdybyste přišli na večeři a chtěli se najíst?”. Na závěr po natáčení pak Nyle řekl: Přijměte lidi takové, jací jsou a naučte se komunikovat se všemi.

Pořad “What Would You Do?” o diskriminaci neslyšících můžete zhlédnout ZDE

Zdroj, foto: Abcnews.go.com, Taco Bell

Editor: Veronika Bočková 

Back to top button
Close