Z DOMOVA

Nový hudební videoklip Milenec Ticho ukazuje svět neslyšících

Na internetu se objevil nový hudební videoklip s názvem Milenec Ticho, který vydala česká písničkářka Veronika Wildová se svojí kapelou Divoko. “Poslechnout” si ho mohou i neslyšící. Ve videoklipu jsou totiž české titulky a je v něm i vidět znakový jazyk díky neslyšící herečce Lence Sagulové, která se ve videoklipu objeví.

Zpěvačka Veronika Wildová zpívá v novém klipu Milenec Ticho  

Klip můžete zhlédnout zde:

Veronika Wildová je česká písničkářka, která se na hudební scéně objevila v roce 2010. Po sérii veselých videoklipů se rozhodla zahrát na rockovější, melancholickou notu. Pro internetový server Novinky.cz uvedla Wildová, že písnička Milenec Ticho je především o samotě a tichu, ve kterém člověk nachází klid. “Původně jsme chtěli ve videu použít překlad do znakového jazyka s tlumočníkem. Viděla jsem to například na Colours of Ostrava. U velkých pódií byly obrazovky s tlumočnicí do znakového jazyka, která překládala, co se na pódiu zrovna zpívalo. Přišlo mi to super. Ale v klipu by to asi tolik nefungovalo, tak isme se rozhodli pro příběh. Když jsem oslovila tlumočníky do znakového jazyka, začal se mi otevírat nový svět – svět neslyšících. Komunita neslyšících je v České republice početná.” říká Wildová.

V novém videoklipu hraje neslyšící Lenka Saqulová 

Od toho se odvíjela i myšlenka klipu. V příběhu dvou lidí, ve kterém neslyšící slečna (Lenka Sagulová) učí svého přítele rozumět jejímu světu, nám šlo především o zachycení běžných situací, se kterými se takový pár potkává. Největším zážitkem pro nás bylo natáčení s tlumočnicí do znakového jazyka Hanou Peškovou. Posláním tlumočníka je překládat neslyšícímu všechno, co se během natáčení na place řekne, aby rozuměl kontextu. Byla to nová zkušenost pro všechny,” uvedla Veronika.

Veronika Wildová s kapelou Divoko 

Se zachycením těch správných myšlenek pomohla Veronika Cézová, tisková mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR a autorka projektu Jsem jedno ucho. Kameramanem a režisérem klipu byl David Pacholík, který tímto s Veronikou spolupracoval už po čtvrté. Milenec Ticho byl nahrán ve studiu All Senses, producentem byl Ondra Škoch (ex Chinaski). O mix a master se postaral Daniel Jereme Šída, a Milenec Ticho vychází zároveň na Spotify a iTunes jako součást EP Divoko 2019, které Veronika s Divokem vydali pod záštitou labelu Good Day Records. 

Tiché zprávy položily Veronice Wildové a Lence Sagulové pár otázek:

Veroniko, jak Vás s kapelou napadlo natočit klip o světě neslyšících? 

Původní písnička je sice dynamická, ale text je spíš mrzutý. Chtěli jsme ji videem pozvednout, obohatit. Kamaráda napadlo, že k myšlence ticha by se hodil znakový jazyk. Ale když jsem se začala o neslyšící zajímat, o to, s čím se denně potýkají, samo se nabízelo natočit celý příběh. Samozřejmě že do těch třech minut toho nenatočíte mnoho, ale chtěli jsme, aby ty situace byly autentické. Aby si příběh užili i neslyšící, kteří k němu neuslyší hudbu. Proto jsme ke scénám se znakovým jazykem nedávali titulky – pro slyšící je tak tajemstvím, o čem si herci povídají. 

Jak se ti spolupracovalo s neslyšící Lenkou? 

Naprosto skvěle! Lenka je veliká profesionálka. Hrála přirozeně, a navíc nám pomáhala scény realizovat tak, aby byly autentické i pro neslyšící. Měla spoustu nápadů. Největším zážitkem pro nás bylo mít po celou dobu natáčení na místě tlumočnici do znakového jazyka. Člověk se musí úplně jinak naladit, jinak komunikovat – a to, jak se tomu všichni snažili přispět, mě dojímalo. Opravdu jsem za tu zkušenost vděčná. 

Co zajímavého jste se dozvěděla o světě neslyšících, co jste předtím třeba ani nevěděla?  

Sluchové postižení není na první pohled vidět, málokdo ví, jak při setkání s neslyšícím dobře komunikovat. Asi nejzásadnější pro mě byla informace, že na neslyšícího musím mluvit tak, aby na mě dobře viděl. Že nemám zvyšovat hlas, ale dobře artikulovat. Že mám psát znakový jazyk místo znaková řeč – to podle mě ze slyšících lidí ví opravdu málokdo. Že se neslyšícím může v městské dopravě stát, že přejedou, protože neslyší hlášení stanic. S většinou informací mě seznámila Verča Cézová z projektu Jsem jedno ucho, který jsme do klipu také zapojili. Sešly jsme se, a já z ní tahala rozumy, šlo mi o to, natočit klip zábavně a citlivě pro oba dva světy. A hlavně přirozeně, bez křeče. A to se díky Lence i všem ostatním povedlo. Díky za to! 

Lenko, jaký máš pocit z nového videoklipu, kde vystupuješ jako neslyšící herečka? 

Jsem z videoklipu nadšená, protože miluji hraní a vystupování. Jako malá jsem hrála ve filmu, vystupovala jsem v divadle atd. Teď jsem dlouho nehrála v žádném filmu, tak když mě oslovili, hned a ráda jsem na to kývla. Byla to pro mě zajímavá příležitost, jak se zase vrátit do svých natáčecích let. Natáčení bylo úžasné.  Videoklip se mi moc líbí a bavilo mě to. 

Jak se ti spolupracovalo se zpěvačkou Veronikou?

Když mě oslovili, začala jsem si psát s Veronikou. Dozvěděla jsem se, že budu hrát v příběhu se slyšícím klukem, který bude hrát mého přítele. Řekla jsem si, že uvidíme až na místě. Tlumočnice tam ale nebyla a já se obávala, že komunikace bude obtížná. Naštěstí pak na poslední chvíli sehnali tlumočnici, která se jmenovala Hana Pešková a jsem moc ráda, že jsme ji měli. Pak se mi s Veronikou lehce a báječně spolupracovalo, komunikovalo, vtipkovaly jsme, nebo jsem přispěla svým nápadem, jaké situace se stávají atd. Na místě jsme vše doplňovali a ladili jsme příběh. Byla to pro mě zábava. Spolupráce s týmem byla pohodová díky přítomnosti tlumočnice. Kdyby nebyla, bylo by to náročnější, psali bychom si asi na papír. Jinak tým byl pohodový.  

Jak se ti spolupracovalo s hercem, který hrál tvého přítele v klipu? 

Vše šlo hladce, jak už jsem říkala, díky tlumočnici. Kdyby nebyla, bylo by to na natáčení trošku jiné. Tlumočnice byla skutečně mým hlasem. Kluka jsem předtím vůbec neznala. Nabízeli mi, že buď si můžu někoho najít nebo najdou oni herce. Mě se hledat nechtělo, tak jsem herce poznala až na místě natáčení. Ze začátku byla mezi námi určitá hranice, jak to vždy na začátku bývá, ale díky tlumočnici se mi s hercem dobře spolupracovalo. Hráli jsme ve tříminutovém klipu s jednoduchým příběhem, tak se nám hrálo dobře. Je to něco jiného, než kdybychom měli hrát v celovečerním filmu (smích).

Co se ti nejvíc líbilo z natáčení?

Z každého natáčení, ať už jsem hrála jako malá ve filmu, nebo v divadle, tak i z toho natáčení jsem si odnesla zážitek. Nejvíc se mi líbilo, že jsem měla možnost zahrát si v hudebním videoklipu, to byl pro mě zážitek. Chtěla bych všem říct, že to byla krásná týmová spolupráce, nápady nebyly jen moje, ale nás všech. Jejich cílem bylo dosadit do videoklipu neslyšící herečku a  ukázat, že slyšící a neslyšící člověk vypadají stejně, jen ten neslyšící člověk neslyší a jeho sluchově postižení není vidět a ukázat tak, jak vypadá svět neslyšících. 

 Zdroj: Veronika Wildová, Tiché zprávy, Novinky.cz

Editor: Veronika Bočková 

Back to top button
Close