ZE SVĚTA

Neuralink – implantát, který vám vrátí zrak nebo sluch

Nejznámější světový miliardář a byznysman Elon Musk vede neurotechnologickou firmu Neuralink, která se zabývá umělou inteligencí. Vytváří přístroje, které zavádí do mozku a které pak člověk může koordinovat svou myslí. Firma nyní vyvíjí mozkový implantát, který bude schopen lidem obnovit jejich ztracený zrak nebo sluch. 

Jak to má fungovat? 

Implantát by měl dosahovat velikosti menších smart hodinek (chytré hodinky). Tento malý implantát by se zavedl do lebky, do níž se musí vyvrtat otvor ve velikosti implantátu. Chytrý implantát bude šířit elektroimpulzy do celého mozku, což způsobí propojení mezi přístrojem a mozkem. Elektrické stimuly nahradí poškozené mozkové neurony. Dle Elona Muska bude mít tento přístroj potenciál napravit zraková, sluchová a paměťová omezení. 

Testování 

Firma Neuralink tento implantát teprve vyvíjí, tudíž ještě neproběhlo testování na lidech. Vize Neuralinku je dokončit implantát do roka a také do roka stihnout jeho reálné testování. Neuralink má před sebou náročný úkol, protože přístroj by měl disponovat také dálkovým nabíjením přes  Bluetooth. Je také otázkou, zda samotný přístroj projde přes regulační úřady a morální principy. 

Je to vůbec lidské? 

Současné vědecké možnosti jsou skutečně na vysoké úrovni, ale nepotlačují přirozenou lidskost? Elon Musk má na to odpověď. Lidská symbióza s umělou inteligencí pouze urychlí proces, který lidstvo stejně zažívá. My žijeme jako kybergové už nyní. Jen si představte, kolik času trávíme na mobilu. Jsou naší prodlouženou rukou. Implantát nám přinese informace mnohem rychleji než prostřednictvím prstů (pozn. ťukáním na mobilu). 

Zdroj, foto: Czechcrunch.cz, Teslarati.com, Scienceofsingularity.com, Smartmania.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close