ZE SVĚTA

Neslyšíte? A chcete slyšet hudbu? Kupte si tričko SoundShirt!

Lidé s poruchou sluchu mají další možnost, jak se seznámit s vjemy, které jim jejich sluch nemůže zprostředkovat. Hudbu si mohou poslechnout pomocí speciální vesty či trička. Umožňuje neslyšícím vnímat zvuky pomocí kůže. 

Rychlý pokrok techniky

Technologie jde mílovými kroky neustále dopředu. Osoby se sluchovým postižením tak mohou vnímat hudbu několika způsoby. Kromě uměleckého tlumočení znakového jazyka (u nás seskupení Hands Dance) si hudbu mohou “poslechnout” např. pomocí vibrační vesty “Beat Saber SubPac”, nebo vibračních tenisek “EP 01” od společnosti DropLabs. Technika se odvažuje jít ještě dále – nyní je na trhu k dostání speciálně upravené tričko! Stojí za to zamyslet se nad tím, kam až to dojde. Třeba se jednou v budoucnu dočkáme nějakého speciálního celotělového vibračního overalu 🙂

Umělci z “Hands Dance”

Vibrační vesta “Beat Saber SubPac”

Vibrační tenisky “EP 01”

Speciální tričko

Na speciálním tričku jménem “SoundShirt” má zásluhu ateliér CuteCircuit. Ateliér se již několik let snaží o propojení módy s pokročilými technologiemi a inteligentními tkaninami. SoundShirt umožňuje neslyšícím díky zabudovaným speciálním senzorům cítit rytmus hudby. Má v sobě zabudovaných 16 mikročipů, díky kterým neslyšící „uslyší“ různé zvuky – pocítí v rukou rytmus například houslí a v zádech pak bicí. Mikročipy fungují jako bezdrátové přijímače, které hudbu přenesou do dat a vytváří sérii doteků napříč celým tělem.

Jak tričko vypadá?

Tričko je kompletně navrženo ze speciální tkaniny. Pro přenos zvuku nejsou tedy potřeba žádné dráty, což dělá samotné nošení maximálně pohodlné a přirozené. Vodivé dráty totiž nahrazuje tkanina se stejnými vlastnostmi. Oděv je tak měkký a pružný. Nápaditý design látky, který zobrazuje na tričku vibrace a zvukové vlny, je výsledkem digitálního potisku s vysokým rozlišením. Najde se u tohoto výrobku něco negativního? Ano, cena. Tričko stojí v přepočtu zhruba 88 000 Kč.

Video o SoundShirt:

Jak funguje přenos hudby do trička?

Při procesu přenosu hudby do oblečení je potřeba mikrofon, který přenese hudbu do počítače. Hudbu zde speciální software zanalyzuje a bezdrátově vyšle do senzorů v tričku. Tento proces probíhá v reálném čase.

Zkušenosti neslyšících

Možnost vyzkoušet si tuto technologickou novinku měla neslyšící dvojčata z Velké Británie – Hermon a Heroda Berhaneovy. Obě dívky přišli o sluch už v nízkém věku. Sice nemohou vnímat hudbu jako slyšící lidé, ale díky SoundShirt si mohou zatančit a radovat se z hudby. Hermon se svěřila, že je to naprosto nový pocit, když dokáže muziku vnímat. Může cítit dokonce i hudbu. Druhé z dvojčat Heroda přesvědčeně dodává, že tato specialita může jim i dalším neslyšícím výrazně změnit život. 

Neslyšící dvojčata Hermon a Heroda Berhaneovy

Zdroj, foto: Czechcrunch.cz, E15.cz, Facebook.com (CuteCircuit), Novinky.cz, Sound-shirt.jimdo.com, Alfons.vutbr.cz, Youtube.com, Africanslive.com

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close