Smutná statistika
Podle nejnovějších studií má každý druhý pár problém s početím. Mezi tyto problémy se řadí dlouhé snažení se o dítě a zdravotní komplikace jednoho nebo obou partnerů. V obou případech páry často vyhledávají pomoc reprodukčních klinik a podstupují umělé oplodnění. Dalším problémem s početím je také právě potratovost. Statisticky má každá čtvrtá žena zkušenost s potratem! Některé o tom mnohdy ani neví, protože raný potrat se může jevit jako opožděná menstruace.

Druhy potratů
Potrat je ukončení těhotenství zánikem embrya nebo plodu před porodem. Existuje několik druhů potratů. Nejčastěji se setkáváme se samovolným potratem, interrupcí a ukončením mimoděložního těhotenství. Samovolný potrat je neplánované, spontánní vypuzení plodu z dělohy. Interrupce je oproti tomu plánované legální umělé přerušení těhotenství lékařem do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů do 24. týdne a v případě ohrožení života matky nebo těžkého poškození plodu lze provést interrupci i později. Mimoděložní těhoteství je sice vzácné, ale může být nebezpečné, proto se vždy provádí jeho ukončení. Oplodněné vajíčko je totiž uhnízděné mimo dělohu, nemá tak příznivé podmínky pro správný vývoj, časem odumírá nebo může ohrozit matku na životě.

Citlivé téma
Všechny druhy potratů znamenají pro ženu velmi těžkou životní situaci – buď se musí vyrovnávat se ztrátou vytouženého miminka nebo v případě interrupce je nucena udělat rozhodnutí, které není jednoduché. Společnost v tomto směru také není jednotná. Jedni rozhodnutí ženy jít na potrat respektují, považují to za její právo rozhodovat o svém těle a o své budoucnosti. Druzí naopak potrat zavrhují a tvrdí, že se jedná o hřích nebo dokonce zabití plodu, který má právo žít. V každém případě by žena měla v těchto chvílích cítit především podporu své rodiny a blízkých.
Příběhy potratů
Neslyšící ženy v ČR proto zvou všechny zájemce na on-line přednášku s názvem Příběhy potratů s podtitulem Životní křižovatky: Trojice příběhů o rozhodnutích, potratech a odvaze. Tři silné ženy – Lucie Kastnerová, Gabriela Jeřábková a Mischa Kosiecová se s vámi podělí o své zkušenosti s potratem. Přednáška se koná ve čtvrtek 21. března od 19:00 hodin prostřednictvím ZOOM. Vstupné je 200 Kč za osobu. Přihlášky posílejte do 19. března na e-mail neslysicizeny@gmail.com.

Zdroj, foto: Facebook.com, Denikn.cz, Cs.wikipedia.org, Shutterstock.com
Editor: Kristýna Havlová