Neslyšící zdravotníci o COVID-19

0

Seznamte se s lékařem a studentem medicíny – oba neslyšící muži. Jak je to s vakcínami, novými příznaky covid-19, a protilátkami, které někteří lidé mají? Poslechněte si neslyšícího doktora Zacha Featherstone a neslyšícího studenta medicíny Iana DeAndrea-Lazarus.

  1. Vakcína proti covid-19

Po celém světě začaly pokusy o výrobu vakcíny proti covid-19. Někteří prohlašují, že vakcína bude již příští rok, jiní zase, že se vakcína ani nemusí podařit vyrobit. 

LAZARUS: 

V současné době existuje po celém světě více než 90 vakcín na tento virus. Všichni testují různé přístupy ke stimulaci imunitního systému k ochraně před koronavirem. Nikdy nebyl vidět takový rozsáhlý a rychlý závod o to, kdo nejrychleji vyrobí vakcínu, která pomůže koronavirus porazit. Bude zajímavé sledovat, jak rychle můžeme vyvinout funkční vakcínu. Nejrychlejší výroba vakcíny trvala 4 roky (vakcína proti příušnicím v roce 1967). V průměru to trvá 10 – 20 let, protože studium virů vyžaduje čas, než pochopíme, jak virus funguje, a určíme nejlepší způsob, jak jej porazit. Poté musíte vakcínu vyzkoušet na lidech a někdy i nejprve na zvířatech. Musíte se ujistit, že je to bezpečné. Poté můžete vakcínu začít hromadně vyrábět, aby jí bylo dost pro celý svět. To trvá hodně dlouho.

FEATHERSTONE:

Je zajímavé, že došlo k tak velkému volání po očkování. Mojí specializací je pediatrie – vždy se ujistím, že dostanou miminka a děti očkování. Protože kdybychom neočkovali podle plánu, pandemie by byly častější. Chtěl bych povzbudit všechny z vás, kteří byli vůči vakcínám skeptičtí, aby znovu zvážili, proč máme vakcíny.

Dočkáme se vakcíny proti covid-19?
  1. Další nové příznaky covid-19

Ke klasickým příznakům jako je kašel, dušnost a horečka, se postupně přidávaly další: opakovaný zimní třes, bolest svalů, bolesti hlavy, bolest v krku, ztráta chuti nebo čichu… Co vlastně přibývání nových příznaků znamená? 

FEATHERSTONE:

Zimnice, bolest hlavy, bolest v krku, bolest svalů – to vše vyplývá z reakce těla na virus. Když člověk onemocní, imunitní systém zpozorní a začne bojovat s virem. Tělo je pak unavené a bolí. Ztráta chuti a čichu je zajímavým příznakem a dochází k němu díky hromadění hlenu v nose/ústech. Rozšířený seznam příznaků je dobrá věc, protože předtím se uváděly jen tři příznaky. Pokud jste projevili některé z nových příznaků, neřešilo se, jestli máte covid-19. Ale pokud jste měli klasické příznaky, mohlo se říct, že pravděpodobně máte covid-19. Diagnóza covid-19 se potvrzuje dvěma hlavními způsoby. Prvním je výtěr z nosu nebo krevní test, aby se zjistilo, zda jste pozitivní. Druhým způsobem je pohled na příznaky bez testování. Existují kritéria pro covid-19, ale musíte mít dva nebo více příznaků nebo mít potvrzený test. Pokud tedy máte alespoň dva příznaky a nemáte alternativní diagnózu, pomůže to doktorům určit, že covid-19 pravděpodobně máte.

Kašel je jedním z příznaků koronaviru
  1. Protilátky

Co znamená, když se řekne, že člověk má protilátky proti covid-19?

LAZARUS:

Jestli má člověk protilátky proti covid-19, se zjišťuje z krve. Pokud má protilátky, znamená to, že byl člověk infikováni koronavirem v určitém okamžiku během posledních několika měsíců. Značná část Covid-19 je asi osmkrát smrtelnější než chřipka. A to i přesto, že většina lidí zůstává doma! Také není jisté, jakou mají přesnost testy na zjištění protilátek. Musíme být opatrní.

Kéž by to bylo takto jednoduché…
  1. Trasování kontaktů

S šířením koronaviru je důležité také trasovat kontakty. 

LAZARUS:

Aby bylo možné bezpečně znovu otevřít státy, je velmi důležité, aby bylo otestováno co nejvíce lidí a aby se identifikovali ti, kteří mají protilátky proti viru a ti, kteří je nemají. Pokud dokážeme, že protilátky, které vyvíjíme proti tomuto viru, nás ochrání před opětovným nakažením, lidé, u kterých se zjistí, že mají protilátky, by se mohli okamžitě vrátit do práce a do školy. Budeme muset být opatrní, protože nevíme, jak dlouho tyto protilátky vydrží. A ti lidé, kteří si ještě nevyvinuli protilátky, budou muset zůstat doma a být chráněni. Musíme však být opatrní, protože nevíme, jak dlouho protilátky u člověka vydrží. Co když za dva nebo tři měsíce protilátky začnou pomalu mizet? Povedlo by to k opětovné infekci. Je potřeba se ujistit, že se tak nestane. Potřebujeme další výzkum.

Existují dva způsoby, jak můžeme tento virus porazit bez očkování: Prvním je pomalu umožnit obyvatelstvu, aby dosáhlo kolektivní imunity. To je velmi nebezpečné. Je to nejrychlejší a nejjednodušší, ale nejnebezpečnější. Je to proto, že pokud dovolíme všem, aby se vrátili do práce a necháme je onemocnět, infekce by byly nebezpečné, protože kdyby příliš mnoho lidí onemocnělo, nemocnice by byly plné a ochromené. To znamená, že pozdní příjezdy do nemocnic by byly marné. Takže by umíralo mnoho lidí, protože nemohli dostat potřebnou léčbu. To je nebezpečné. Ale je to nejrychlejší způsob, jak přimět virus, aby zmizel, protože pokud se lidé stanou imunitními, nemohou se znovu infikovat a virus by se nemohl šířit. Bude odstraněn. Druhým způsobem je velmi důkladné a přísné trasování kontaktů. Je velmi obtížné to udělat, protože virus je již na světě rozšířený. Musí se sledovat, kde se virus šíří. Ti, kteří byli testováni pozitivně, by museli říct, s kým byli za poslední dva týdny v kontaktu. Ty osoby se pak musí najít, kontaktovat a otestovat. Pokud se ukážou také pozitivní, musíme se jich zeptat, s kým byli za poslední dva týdny, a pak celou věc udělat znovu.

Rozhovor s neslyšícími – doktorem a studentem medicíny vznikly v Dailymoth.com.

Zdroj, foto: Dailymoth.com, Eurozpravy.cz, Pixabay.com
Editor: Eva Nováková

 

Back to top button