ZE SVĚTA

Neslyšící Švédka vypráví, jak vypadá situace v jejich zemi

Hrozba jménem koronavirus se již dostala do celého světa. V některých zemích počet lidí s covid-19 prudce narůstá, jinde již stagnuje, všude ale reálně hrozí riziko druhé vlny pandemie. Většina států proti koronaviru bojuje pomocí drastických opatření a přísných hygienických postupů. Některé ale zvolily jiný přístup. Jak se na situaci ve Švédsku, kde jsou stále otevřené školy, dívá neslyšící žena ze Švédska?

Život ve Švédsku

Ve Švédsku se během epidemie koronaviru život na první pohled nezměnil. Tamní vláda zvolila – oproti zbytku světa – pro boj s nákazou daleko umírněnější a volnější strategii, kterou si pochvaluje i část veřejnosti. Státní představitelé a hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell jsou stále pozitivní a zvolenému postupu věří. Ve vládě je ale i mnoho těch, kteří tento švédský “experiment” považují za nebezpečný a nezodpovědný. Jedinými omezujícími opatřeními jsou zákaz veřejných shromáždění nad 50 lidí, zákaz návštěv pečovatelských domů, uzavření muzeí a zrušení sportovních akcí. Naopak bary a restaurace zůstaly otevřené (platí zde přísná hygienická pravidla), děti denně dochází do škol, plné jsou během slunečných dní i parky, lidí s rouškou je minimum. Vypadá to skoro, jako by se v době pandemie život ve Švédsku vůbec nezměnil.

Ve švédském Stockholmu lze stále vidět plné zahrádky restaurací
Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell

Neslyšící Lisa ze Švédska

Neslyšící žena Lisa poskytla rozhovor “The Daily Moth” a sděluje, jak vypadá situace ve Švédsku, které vyniká v Evropě svým jedinečným přístupem k pandemii koronaviru. Lisa sdělila, že se kolem března počet nakažených prudce zvýšil, protože během posledních dvou týdnů v únoru měli zimní prázdniny. A toto volno využívá spousta Švédů na dovolené v Alpách. Lisa se svou rodinou vycestovala na týden do francouzských Alp. Po návratu došlo poté v březnu ve Švédsku skutečně k prudkému nárůstu počtu případů. I přes tuto skutečnost nemocnice tuto situaci zvládly.

Lisa, neslyšící žena ze Švédska

Švédský přístup ke koronavirové pandemii

Vláda a švédské ministerstvo zdravotnictví vypracovalo “pouze” doporučení (správné mytí roukou, zůstat doma pokud je to možné, pracovat z domu…). Zatím to ve Švédsku vypadá, že byli úspěšní. Lisa doufá, že stoupající počet nakažených klesne, aby to mohly nemocnice zvládnout. A dodává, že kdyby se školy zavřely, musely by se o děti doma postarat jejich rodiče. Ale co pak zdravotníci v nemocnicích, kteří mají také děti? Také by museli zůstat doma. A pokud by děti měli hlídat prarodiče, kteří jsou náchylní k tomu nakazit se koronavirem, to také není dobré řešení. Školy se nezavřely dle Lisy i proto, že se zdá, že děti koronavirus nezískávají a nepředávají ho lidem. Školy tedy zůstaly otevřené. Děti spolu komunikují, cvičí spolu a chodí spolu ven na rozdíl od dětí ze států, které zavedly mnohem přísnější opatření – ty zůstávají doma, nudí se, cítí se frustrovaně, a dost možná se u nich rozvíjí problémy s duševním zdravím.

Zdá se, že má švédská vláda velkou podporu občanů

Je to dobré nebo špatné řešení?

Lisa má zatím zkušenost, že Švédové skutečně poslouchají a respektují vládu. Sedí u stolů dostatečně vzdáleni od sebe, v obchodech s potravinami jsou vybudované skleněné panely, které chrání prodavače, udržují od sebe odstup. Samozřejmě se najdou i takoví, kteří pandemii neberou vážně, nedodržují vládní doporučení, nebo si myslí, že nemohou onemocnět. Uvidí se, jak to bude vypadat v létě, kdy bude více lidí doma – možná to způsobí zvýšený počet případů onemocnění koronavirem? Lisa doufá, že narůstající počet začne zpomalovat a onemocnělých bude méně. Těžko říct, kdo zvolil správný přístup ke koronavirové pandemii. To vše ukáže čas – uvidí se během 6 měsíců, 1 roku nebo i za ještě delší dobu, kdo zvolil lepší strategii boje proti koronaviru.

Lisa vzkazuje, ať na sebe dáváme pozor a dobře si myjeme ruce!

Zdroj, foto: Dailymoth.com, Irozhlas.cz, Idcommunism.com, Latimes.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close