ZE SVĚTA

Neslyšící star Genevieve Barr

Genevieve Barr je nadaná herečka se sluchovým postižením, která nevnímá své postižení jako překážku. Dokonce si nemyslí, že by ji sluchové postižení definovalo. 

Genevieve Barr je talentovanou neslyšící herečkou

Sebevědomý člověk se sluchovým postižením

Je jí 33 let. Pochází z Anglie a vyrůstala ve velké rodině. Narodila se jako jediná neslyšící, ale rodina jí to nedala znát. Díky rodičům se Barr úspěšně integrovala do běžné společnosti (společnost slyšících). I přes velké sluchové postižení se nikdy nenaučila znakový jazyk, dokonce ani jeho základy. V komunikaci využívá poslech pomocí digitálních sluchadel a odezírání. Rodičům se podařilo z ní vytvořit zdravě sebevědomou osobnost. Absolvovala školy běžného vzdělávacího proudu a byla sportovně nadaná, zejména v lakrosu. V rámci terciárního vzdělávání vystudovala anglickou literaturu společně s historií a po studiích začala pracovat jako učitelka na střední škole. 

Genevieve Barr nosí digitální naslouchadla
Lakros

Sluchové postižení jako stigma

Jako malá se učila více než ostatní děti, musela se více snažit, aby se vyrovnala slyšícím vrstevníkům. V r. 1985, kdy se Barr narodila, téma sluchového postižení bylo veřejností vnímáno jako tabu. Nebylo to akceptované a rodiny neslyšících dětí zažívali muka, protože být neslyšící znamenalo něco špatného. Barr si velmi váží svých rodičů, že ji to nikdy nedali znát a ona jako malá či dospívající nikdy neměla pocit, že je něco ve společnosti špatně. Žila ve sladké nevědomosti. 

V minulých letech bylo sluchové postižení tabu

Být hercem, když máte sluchové postižení, není jednoduché

Barr začala vnímat stigma sluchového postižení později, když se naplno začala věnovat herecké kariéře. Pedagogickou praxi opustila proto, aby si splnila herecký sen. V minulosti totiž hrála v jednom filmu. Když chodila na castingy, měla pocit, že má na čele černý puntík. Všichni řešili její sluchové postižení na místo jejího talentu. Barr si uvědomila, že ani o mnoho let později společnost není natolik vyspělá, aby dokázala přijímat jinakost. Chce změnit herecký průmysl v inkluzivní oblast. Ale než se sluchovým postižením bojuje spíš s jiným problémem, s komunikační schopností. Hluchota je neviditelné postižení, ale komunikační způsob (řeč) je viditelný. Proto lidé v hereckém průmyslu řeší její mluvu. Barrina řeč není zcela typická, Barr hodně otevírá pusu, s důrazem, intonace není správná. Projev Genevieve Bar můžete pro zajímavost zhlédnout ve videu níže.

Sluchové postižení vs. zdravá mentalita

I když není její řeč perfektní, Barr se snaží neustále na sobě pracovat. V rámci hereckých projektů zlepšuje komunikační dovednosti s pomocí hlasového trenéra. Na druhou stranu nechce, aby její řeč odpovídala řeči slyšících osob. To by potlačila svou identitu – identitu neslyšícího člověka. A to by bylo špatné. Je důležité se přijmout se všemi dispozicemi a pracovat na sobě do té míry, kdy to neovlivňuje zdravou mentalitu. 

Pro Barr je důležité si vážit sebe sama se vším všudy

Herecké role

Barr hrála v několika seriálech a filmech a byla často oceňována různými hereckými cenami. Nejznámější role byla bezesporu v televizním seriálu z r. 2010, s názvem The Silence (v překladu Ticho) na anglickém kanále BBC. V němž hrála hluchou dívku, která se stane svědkyní vraždy. Dále ji lze spatřit v těchto televizních seriálech Shameless, The Fades, True Love, Call the Midwife, Press a naposledy v The Accident a Been So Long. 

Neslyšící dívka se stane svědkyní vraždy (The Silence)
V seriálu Call the Midwife

Filmoví tvůrci vnímají Barr jako výjimečně nadanou herečku, u které je škoda, že nedostává výraznější role v světových filmech. Dále připouštějí, že je to právě sluchové postižení, které brzdí její herecký pokrok. Problém je také s obsazením hereckých rolí postav s jakýmkoliv postižením. Postavy s postižením mívají často u kritiků ohlasy a herci, kteří je hrají, mají Oscary. Barr tvrdí, že pokud se nominuje herec, který hraje postavu se zdravotním postižením, je velká pravděpodobnost, že vyhraje Oscara. Bohužel tyto postavy hrají v 80% herci bez nějakého postižení. 

Rodina na plný úvazek

Barr je šťastně vdaná a má malého syna. Je zajímavé, že oba rodiče se stali rodiči na plný úvazek. Navzájem společně si střídají rodičovské a pracovní role. V průběhu těhotenství se bála, že její syn bude neslyšící. Narodil se slyšící. Teď se bojí toho, aby s ním udržela řečový vývoj. 

V soukromém životě je šťastná, je vdaná a má zdravého syna

Zdroj, foto: Express.co.uk, Yorkshirepost.co.uk, Dailymail.co.uk, Listal.com, Youtube.com, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close