Z DOMOVA

Neslyšící senioři z Tichého domu v Jizerských horách

Již třetí ročník týdenního tábora pro seniory se sluchovým postižením uspořádal Tichý dům neslyšících (TDN) v Kolíně. Účastníci strávili příjemný týden s názvem “Babí léto se severskými psy” v Jizerských horách.

Tichý dům pro seniory se sluchovým postižením (TDN)

TDN je spolek, který se zaměřuje na osoby se sluchovým postižením – hlavně neslyšící seniory v ČR. Jeho posláním je zajistit pro neslyšící seniory podmínky pro trvalý domov a aktivní prožití života a stáří. Nabízí jim společenské a zájmové aktivity, poskytují sociální služby, posilují jejich samostatnost, soběstačnost a zvyšují možnost začlenit se do společnosti. Předsedkyní TDN je Kamila Spěváková.

Tábor “Babí léto se severskými psy”

Sedmidenního tábora (1. – 7. září) v Jizerských horách se zúčastnili neslyšící senioři z celé ČR ve věku od 55 let a výše. Ubytovali se v penzionu Pod Severákem v Horním Maxově. Účastníci byli rozděleni do tří družstev: Arktida, Izabela, Severka. Společně pracovali na zajímavých úkolech a soutěžích (výroba táborových týmových vlajek, pantomima, tichá pošta). Zúčastnili se i terapií (arteterapie) a výletů.

Mnoho navštívených míst

Neslyšící účastníci využili volno i na mnoha turistických výletech. Navštívili Kittelův areál v obci Krásná s výhledem na Pěnčínsko, Josefův Důl, Čertovy kameny, Smědavu, vodní nádrž Souš, lázně Libverda, lesopark na Sluneční, rozhledny Štěpánka a Maják, muzeum Cimrmanovy doby v Příchovicích, Kořenov, památkovou rezervaci Trávníky a minimuzeum skleněných betlémů v Železném Brodě, Malou Skálu, muzeum skla a bižuterie v Jablonci n./N.

Nezapomenutelné zážitky

Pro všechny byl tábor nezapomenutelným zážitkem. Některým se splnil i životní sen. Předsedkyně TDN Spěváková sdělila, že někdo byl poprvé na mazlení se sibiřskými psy, někdo na jízdě se psím spřežením, na raftu po řece Jizera, někdo poprvé pracoval s keramickou hlínou, atd. K tomu všemu byla samozřejmostí stálá přítomnost tlumočnice ZJ – slečny Novákové.

Úspěšný tábor

I díky tlumočnici do ZJ – slečně Novákové, přepisovatelce – Sedmihorské, paní Henychové z Husky školy, skvělému vaření v penzionu, a vedení penzionu, který byl vstřícný k osobám se sluchovým postižením se tábor stal velice úspěšným.

Zdroj, foto: Kolinsky.denik.cz, Tdnko.cz

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close