ZE SVĚTA

Neslyšící senior má sebevražedné myšlenky

Důchodce, který neslyší, se pokusil o sebevraždu. Důvodem byla zoufalá osamělost, když v domově důchodců sledoval, jak ostatní hovoří a smějí se, a on se nedokázal zapojit.

Samota v domově důchodců

Bývalý truhlář John Skinner (77 let), neslyšící důchodce z Velké Británie, pobývá od září v domově důchodců “Oak Court Residential Care Home” ve městě Wolverhampton. Otec dvou dětí a dědeček sedmi vnoučat trpí Parkinsonovou chorobou (nemoc, kterou většinou trpí starší lidé. V mozku ubývají nervové buňky – a to způsobuje, že člověk postupně není schopen ovládat svůj pohyb). V domově důchodců si s ostatními nerozumí, svěřil se dokonce, že kvůli osamělosti občas myslí i na sebevraždu .

Město Wolverhampton (červený bod) ve Velké Británii

Video Johna Skinnera, který se cítí osaměle: 

Osamělý John Skinner

Domov důchodců pro neslyšící

John podal žádost o přesun do Somersetu, do jednoho ze tří specializovaných domovů pro neslyšící důchodce ve Velké Británii. Místní rada města Wolverhamptonu ale jeho žádost zamítla. Se svou ženou Lindou (72 let), která je také neslyšící, nemůže doma žít, protože neustále padá a ona ho nemusí slyšet, když k pádu dojde. Na pobyt ve 169 km vzdáleném Somersetu nemají peníze. 

Neslyšící manželé Skinnerovi (John + Linda)

Rozzuřený syn

Johnův syn – Robert Skinner

Robert Skinner (syn Johna) zveřejnil na sociálních sítích video svého otce, kde říká, jak je v domově osamělý a nemá s kým mluvit. Jen sleduje ostatní, jak spolu mluví a smějí se. Dodal, že musí vždy počkat, až přijde jeho chvilka, a pak teprve může požádat o pití. Ani nemůže personálu říct, že by chtěl více nebo méně pití. Snaží se je naučit základy britského znakového jazyka (BSL), ale personál tomu nerozumí. Syn Robert video otitulkoval slovy: “Rada věří v integraci neslyšících do běžných pečovatelských služeb. Když ale vidím svého otce takhle, láme mi to srdce. Je více neslyšících lidí, kteří jsou ve stejné situaci.”

Pokus o sebevraždu

Pan John Skinner se podle Roberta pokusil spáchat sebevraždu, protože se cítí velmi osamělý. V domově je jako ve vězení – sedí a sleduje lidi, jak mluví a smějí se. Dívá se na tu situaci a netuší, kdy přestanou mluvit, aby mohl požádat personál o pití. Místní rada města Wolverhamptonu pokus o sebevraždu ale připisuje Parkinsonově chorobě. 

Omezená komunikace v domově důchodců

Pečovatelský dům, kde John pobývá, nemá finanční prostředky na poskytování tlumočníka, ani na zaměstnávání někoho, kdo plynule ovládá BSL. V domově se o Johna sice starají, ale komunikují s ním velmi omezeně. Pouze pomocí gest – ale ta nejsou vždy správně pochopena. Rada města domovu poskytla finanční prostředky k tomu, aby se personál naučil, jak se o Johna starat. Trvalo to ale pouhé 3 a půl měsíce. 

Domov důchodců, kde momentálně John Skinner pobývá

Potřeba změny přístupu k neslyšícím seniorům

Wolverhampton za odbornou službu pro neslyšící nezaplatí – podle nich je to příliš drahé. Robert zmínil, že je potřeba zajistit základní péči pro seniory se sluchovým postižením – a to ošetřovatelskou službou, která bude ovládat znakový jazyk. Špatná služba má velký dopad na izolaci neslyšících po celé Velké Británii.

Zdroj, foto: Dailymail.co.uk, Wikipedia.org, Selecthealthcaregroup.com, Tdnko.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close