ZE SVĚTA

Neslyšící pes rozumí pokynům ve znakovém jazyce!

Zaměstnanci organizace pro péči o psy dokázali, že lze neslyšícího psa naučit novým trikům pomocí povelů ve znakovém jazyce.

Neslyšící pes Jonathan

Organizace Dogs Trust Ilfracombe (DTI)

Organizace Dogs Trust Ilfracombe byla založena v roce 1891 a je největší britskou dobročinnou organizací pro péči o psy. Ve Velké Británii má celkem 20 rehabilitačních center, kde se každoročně stará o více než 15 000 psů. Za posledních 126 let byla organizace zapojena do všech právních předpisů, které se týkaly psů.

Organizace Dogs Trust Ilfracombe

Pes Jonathan, který neslyší

Hladkosrstý kříženec Jonathan byl toulavým psem, než dorazil do DTI v září 2018. Již rok čeká na svůj nový domov. Pes Jonathan neslyší zřejmě již od narození. I přes svůj handicap žije život na maximum a běhá spolu se svými psími kamarády.

Video, jak probíhá trénink povelů ve ZJ:

Speciální tréninkový plán

Zaměstnanecký tým z DTI sestavil Jonathanovi tréninkový plán, podle kterého se řídili každý den po dobu několika měsíců. A protože Jonathan neslyší, samozřejmě mu dávali pokyny ve znakovém jazyce. Úprava tréninkové techniky spočívala v tom, že se využívaly pouze signály rukou. Jonathan se naučil rozumět pokynům jako “sedni”, “lehni”, “podej pac” a “otočit se kolem sebe” výměnou za pamlsek. Tato úprava tréninkové techniky dokazuje, že se Jonathan může naučit i další nové povely. Pes dokonce pochopil, když ho pečovatelé pochválili “palcem nahoru” (můžete vidět ve videu nahoře).

Zaměstnanci organizace Dogs Trust Ilfracombe se psy chrty

Pes Jonathan hledá domov

Elise Watson (manažerka rehabilitačního centra DTI) řekla, že někteří neslyšící psi bývají opuštění nebo skončí v rehabilitačních centrech. A to proto, že jejich majitelé nemají pochopení pro psí sluchové problémy. Přitom neslyšící psi mohou mít naprosto normální život, a trénování může probíhat snadno pomocí signálů rukou a pamlsků jako odměny. Paní Watson ještě dodává, že je Jonathan sice v péči odborníků z DTI, ale je to stále mladý pes, který si zvyká na socializaci a výcvik. Z tohoto důvodu může působit víc živě. Proto hledá domov, kde by mohl být tímto způsobem i nadále trénován a kde by se také naučil jako pes relaxovat. Jonathana paní Watson popisuje jako velmi chytrého pejska, který má chuť se učit.

Zdroj, foto: Northdevongazette.co.uk, Dogstrust.org.uk, Justgiving.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close