ZE SVĚTA

Neslyšící pes má psí kamarády, kteří jsou jeho “ušima”

 

Neslyšící pes má ochrannou packu ve svých dvou psích kamarádech. Jak k nim přišel? Jak se tito tři kamarádi baví?

Australští honáčtí psi

Australský honácký pes je plemeno honáckého psa z Austrálie chované k vedení stáda. Je to krátkosrstý pes střední velikosti, vynikající svou inteligencí.  A právě tyto psy má Tim Livesey, a to rovnou hned tři.

Smečka psů se slunečními brýlemi

Osud psů

Majitel psů Tim vypráví, jak k těmto psům přišel. První fena se jmenuje Bella (7 let), byla nalezena v kartonové krabici, ve které byl i zbytek vrhu. Druhým pejskem je Bolt, jsou mu 2 roky. Ten se narodil se zlomeným ocasem, a tím pádem ztratil cenu pro svého chovatele. Poslední je fena jménem Bonnie (3 roky). Ta je neslyšící, proto ji majitel nechtěl.

Tim Livesey

Bonnie

Jakmile se Tim doslechl, že Bonnie shání domov, neváhal a hned pro ni jel. Jeli na otočku s Bellou a Boltem až do Nového Mexika. Na místě zjistil, že Bonnie má také zlomený ocas, což považoval za znamení. Dalším znamením byla Bonniina reakce na Tima. Hned jak ho uviděla, okamžitě se pokusila vyskočit mu do náruče.

Zleva Bonnie, Bella a Bolt

Smečka

Bonnie přímo zapadla do Timovy smečky hned první den, kdy se potkali. Bella a Bolt si spolu s novou členkou smečky skvěle rozumějí a brzy se stali nejen přáteli, ale i jejími ochránci.

Drama

Jednoho dne se Bonnie během procházky zastavila u keře, při čemž Bolt začal zuřivě štěkat. Bella se k němu připojila a oba dva běželi k Bonnie, aby zahnali kojota, který se za ní plížil. Bonnie totiž kojota vůbec neslyšela.

Instagram

Nyní jsou “Beauties a Bolt”, jak jsou známi na Instagramu, Timovými stálými společníky na dobrodružstvích blízko (a nejen blízko) jejich domova v Hendersonu v Nevadě. 43letý majitel pracuje v oblasti informačních technologií. Pomohl každému psovi díky své obrovské trpělivosti a pozitivnímu povzbuzování natrénovat přijímání brýlí, které chrání jejich oči před kaktusovými trny a ultrafialovými paprsky slunce.

Trénink

Každé ráno se vydávají asi 7 mil pěšky blízko domova a na večerní túry chodí alespoň jednou za týden. O víkendech chodí na delší výlety, jako je vrchol Charleston Peak na nejvyšší hoře Nevady v nadmořské výšce 3632 m.

Vrchol Charleston Peak (nejvyšší hora Nevady)

Táboření

Bonnie si zkusila poprvé tábořit ve stanu a zamilovala si to. Po túře se stočila na Timův spacák a chrápala celou noc – na rozdíl od Belly a Bolta, jejichž hlavy se neustále objevovaly, aby sledovaly zvuky zvenku.

“Bonnie spí celou noc, protože neslyší žádná zvířátka ani vítr foukající mezi stromy nebo něco podobného,” řekl. “Zvyká si velmi dobře, protože to neslyší.”

Vibrační límec

Bonnie nosí vibrační límec s dálkovým ovládáním pro případ, že by Tim potřeboval upoutat její pozornost, když není na vodítku. Také na límci a vodítku má nápis „Jsem neslyšící“ a její vesta má nápis „Neslyšící štěně“, aby ji cizinci s dobrým úmyslem nevyděsili tím, že ji pohladí zezadu.

Bonnie nosí vestu, na které je nápis, že je neslyšící štěně

Signály

Tim navíc trénuje všechny své psy, aby rozuměli nejen slovním povelům, ale i signálům pomocí rukou. Tim si myslí, že je dobré, aby všichni psi uměli povely pomocí rukou, poněvadž s věkem mohou ztratit sluch. Bonnie se snadno trénovala; protože je neslyšící, je pozorná a často navazuje oční kontakt.

Adopce

Tim vůbec nelituje svého rozhodnutí o adopci neslyšícího psa. Ve skutečnosti je jeho rada každému, kdo uvažuje o přijetí takového psa, jednoduchá: „Udělejte to.“

Zdroj, foto: Today.com, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close