ZE SVĚTA

Neslyšící obyvatelé Keni bývají ponižování na policejních stanicích

Neslyšící v africkém státě Keňa (Keňská republika) si stěžovali, že bývají často ponižováni, když hlásí zločiny na policejních stanicích. Předseda Asociace osob se zdravotním postižením v Keni, Peter Kathambara, uvedl, že neslyšící často neohlásí obtěžování nebo znásilnění jen kvůli tomu, že mají strach z předsudků vůči neslyšícím. Předseda také uvedl, že důvodem, proč se neslyšící cítí ponižováni, je fakt, že si z nich policisté často dělají legraci a zesměšňují je.


Keňská republika na zeměkouli

Dle názoru předsedy někteří slyšící lidé využívají neslyšící ke znásilňování a ubližování, protože vědí, že se jim nic nestane. A to proto, že neslyšící tuto situaci policii nenahlásí. Národní policejní služba v Keni proto byla vyzvána, aby najala tlumočníky znakového jazyka nebo vyškolila policii ve znakovém jazyce.


Peter Kathambara, předseda Asociace osob se zdravotním postižením v Keni

Na závěr máme pro vás informaci. Faktem je, že Keňané (obyvatelé Keni) jsou více postiženi ztrátou sluchu ve srovnání s celosvětovým průměrem. V Keni se lidem za posledních dvacet let zhoršuje sluch.

V roce 2010 bylo v Keni uznáno, že znakový jazyk je mateřským jazykem neslyšících. Keňané už od roku 2003 bojovali, aby všechny veřejné stanice začlenily znakový jazyk do vysílání pořadů jako jsou zprávy, talk show, dokumentární filmy a vzdělávací programy. Podařilo se to až v roce 2015, kdy prezident Uhuru Kenyatta odsouhlasil zákon, kterým umožnil znakový jazyk začlenit do televizního vysílání. Tento krok byl pro neslyšící Keňany velmi důležitý, zajistil jim tak stejné informace jako slyšícím.

Zdroj: the-star.co.ke, businessdailyafrica.com, foto: dianova.org, irozhlas.cz, directivosygerentes.es

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close