Z DOMOVA

Neslyšící muž odsouzen k pobytu ve vězení

Soud potvrdil trest pro neslyšícího muže. Za co byl neslyšící muž odsouzen? A jak dlouho stráví ve vězení?

Vražda

O sedmadvacetiletém muži Martinu Van Fabiánovi jsme psali v listopadu 2018: ZDE Do minulého týdne soud řešil případ Martina. Teprve před několika dny byl vynesen verdikt. Co provedl Martin?  Podle soudu Martin zabil svoji bytnou. Proč a jak ji zabil?

Martin Van Fabián

Motiv

Podle verdiktu soudu měl Martin zmanipulovat bytnou tak, aby na něho přepsala šestipokojový byt na pražské Letné i chatu na předměstí Tábora. Jenže bytná se stala překážkou a zátěží ohrožující jeho ambiciózní podnikatelské i osobní plány, a tak Martin začal vymýšlet plán, jak se jí zbavit. 

Justice 

Plán

Dle obžaloby Martin cíleně zhoršoval ženin špatný fyzický i psychický stav tím, že ji ponižoval a šikanoval. Dokonce se obrátil na své kamarády, aby mu pomohli zbavit se bytné. A když s tím neuspěl, tak začal sám plánovat její vraždu. 

Opíjení

Za bytnou přijel Fabián 6. října 2015 na chatu do táborských Horek a tam měl podle obžaloby v úmyslu podat jí alkohol s neznámou toxickou látkou. Pak ji chtěl shodit ze srázu u mostu. K řece však už nedošli, protože bytná po cestě zkolabovala. Není divu, když vypila 0,7 litru tvrdého alkoholu. Martin ji odtáhl do houští a zanechal na místě, kde zemřela.

Ilustrační snímek 

Vyšetřování

Policie si nejdřív myslela, že příčinou smrti byla otrava alkoholem. Dcery ženy však následně podaly trestní oznámení. Během vyšetřování se přišlo na Martinovy plány. 

Martin si tak s konečnou platností odpyká 15,5 roku ve vězení. Jeho dovolání zamítl před časem Nejvyšší soud. Plné odůvodnění zatím není dostupné. 

Komplikace

Soudní řízení nebylo snadné, a to z několika důvodů. Prvním důvodem byla nesnadnost prokázat, že Martin zavraždil svoji bytnou, neboť ta byla v konečném stadiu alkoholismu, a nakonec skutečně zemřela. 

Další komplikaci způsobovala skutečnost, že Martin je neslyšící.

U soudů neměl tlumočníka, protože ho dříve opakovaně odmítl s tím, že znakovému jazyku nerozumí a zvládá odezírat. Obhajoba pak ale poukazovala na to, že justice dostatečně nezohlednila Fabiánův handicap a zásadním způsobem porušila právo na spravedlivý proces.

Zdroj, foto: Idnes.cz, Eurozpravy.cz, Pixabay.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close