Z DOMOVA

Neslyšící lidé komunikují ve Vítkovické nemocnici pomocí tabletu

Neslyšící pacienti si ve Vítkovické nemocnici v Ostravě mohou všimnout důležitých informací. U vchodů všech budov v areálu této nemocnice jsou vylepené informace o tom, že si mohou zapůjčit v nemocnici tablet, díky němuž může proběhnout online tlumočení ve znakovém jazyce se zdravotním personálem. Tyto tlumočnické služby jsou poskytovány společností Tichý svět již od roku 2015.

Vítkovická nemocnice v Ostravě

Čtyři roky starý tablet v nemocnici nyní vyměnili za nový výkonnější model. Hlavní sestra Vítkovické nemocnice Bc. Xenie Gašparová vysvětluje: “Technické požadavky na online tlumočení pro neslyšící jsou velmi vysoké. Pro správné porozumění je nezbytná plynulost hovoru, nesmí dojít k žádnému zasekávání.” Tablet v nemocnici využívá okolo deseti pacientů ročně. Prostřednictvím tabletu je možné komunikovat v rámci online spojení, díky kterému je k dispozici tlumočení 24 hodin denně po sedm dní v týdnu.

Zdravotníci přes tablet osloví tlumočnici společnosti Tichý svět, která je nonstop k dispozici online. Tlumočnice řeč zdravotníka přetlumočí neslyšícímu pacientovi do znakového jazyka. A naopak znakový jazyk pacienta přeloží tlumočnice pro zdravotníka do mluvené řeči.

Komunikace neslyšícího pacienta se zdravotníkem

Tablet pro neslyšící je k dispozici na příjmové ambulanci interního oddělení nemocnice. Není určen jen pacientům interny. Na příjmové ambulanci si jej mohou zapůjčit pacienti jakéhokoliv oddělení či ambulance, kteří mají vadu sluchu a obávají se, že zdravotnickému personálu nebudou dostatečně rozumět. Vždyť i pro zcela zdravého člověka je někdy obtížné pochopit, co ho během vyšetření nebo operačního zákroku čeká.

Pokud nemocnici navštíví někdo, kdo znakový jazyk neovládá (většinou senioři), je zdravotnický personál připraven na komunikaci pomocí tužky a papíru.

Zdroj, foto: Novinky.cz, Nemocnicevitkovice.agel.cz, Denik.cz

Editor: Eva Nováková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close