Z DOMOVA

Neslyšící golfistka dostala dárek od olympioničky Kláry Spilkové

Neslyšící golfistka dostala šanci se setkat s olympioničkou Klárou Spilkovou.  Klára jí navíc obdarovala dárkem. Jak setkání probíhalo a co neslyšící golfistka obdržela od Kláry? 

Klára Spilková

Klára Spilková je profesionální golfistka a jediná česká zástupkyně na okruhu LPGA (Ženská profesionální golfová asociace). Nebýt koronavirové pandemie, Klára by cestovala po světě a hrála golf na různých turnajích. Jenže místo toho Klára chodí na hřiště v Česku. Nedávno ale splnila sen dvěma mladým golfistům, které na jejich sportovní cestě podporuje Česká olympijská nadace. Z dvou golfistů je jedna golfistka, která má sluchový handicap. 

Klára Spilková

Zuzana Lesse

Zuzana Lesse (16 let) žije pouze s maminkou Kateřinou Karbanovou. Zuzana neslyší od narození, nosí kochleární implantát. S okolím se domluví mluvenou češtinou a výborně odezírá. Od svých pěti let sportuje. Věnovala se sjezdovému lyžování, ale s tím musela skončit kvůli vážnému zranění nohy. Naštěstí se také věnovala golfu. Tam je velká výhoda, že sluchový handicap ji v ničem neomezoval. A tak se vrhla na golf. Zuzana říká, že se jí na golfu líbí to, že je to sport v přírodě. Její maminka Kateřina říká, že je samoživitelka a snaží se podpořit  Zuzanu v sportovních aktivitách, neboť vidí, že sport jí pomáhá k růstu sebevědomí, integraci do slyšící společnosti a socializaci. 

Zuzana Lesse

Lukáš Martinek

Kateřina doporučila mamince Evě Martinkové, která má slyšícího syna Lukáše (16 let), aby si zažádali o podporu České olympijské nadace. Česká olympijská nadace pomáhá hradit členské příspěvky, vybavení či soustředění dětem z rodin, jež mají omezené finanční možnosti. Maminka Eva je také samoživitelkou a podporuje Lukáše v jeho oblíbeném sportu – golfu. Lukáš se výrazně zlepšuje.   

Česká olympijská nadace

Výhoda

U obou rodin je velká výhoda, že oba pocházejí z Liberecka. Mohou si tak navzájem pomáhat při cestách za sportem. A právě na ní se setkaly také s nejlepší českou golfistkou. Potkat Kláru Spilkovou, která byla na olympiádě, to byl Zuzančin velký sen. Lukáš byl nejprve zaskočený nabídkou setkání s olympioničkou z Ria 2016, kde se golf vrátil do programu her, ale pak ani on neváhal.  Dokonce chtěl jít trénovat za příšerného počasí, až ho maminka musela odradit. Sama Klára měla také z toho setkání vnitřní radost, neboť maminky vyprávěly, že samou nervozitou asi tři dny nespaly. Klára pak s teenagery zahrála devět jamek na hřišti Oaks Prague. 

Zleva Zuzana, Klára a Lukáš

Dárek

Kromě setkání s Klárou oba golfisté dostali překvapení. Lukáš dostal driver s českou vlajkou a podpisem. Lukáš se těší, že s tou holí bude pálit. Říkal, že by to byla škoda, kdyby hůl ležela na poličce. Dokonce ji Lukáš šel hned vyzkoušet. Zuzana dostala podepsaný bag, se kterým Klára absolvovala turnaje. Zuzana říkala, že nebyla daleko od toho, aby začala ronit slzy. Lukáš přidával, že pořád ještě má vykulené oči, že to pro něj byl úžasný zážitek a bude pro něho velkou motivací.

Zuzana s podepsaným bagem

Zdroj, foto: GolfDigest.cz, Czechteam.info, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close